POSTRODDEN

 

Resultat 2013

POSTRODDEN

 

Resultat 2013


Poststämplar Postrodd 40.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

18

19

Tot

*

1

24

Aspskärs Stina

Herr

05:26:37

8

45

80

 

153

V

2

48

Ålands haf

Herr

05:20:53

5

48

72

 

151

 

2

71

Sjuström III af Slite

Herr

05:34:40

9

48

76

 

151

A

4

83

Kappas

Herr

05:44:40

12

48

77

 

149

 

5

59

Anna Buhre

Herr

06:04:25

16

48

80

 

148

ET8

6

18

Margaretha af Qvarken

Herr

06:02:57

15

47

78

 

146

P

7

46

Lasse-Maja

Herr

05:21:07

6

48

67

 

145

 

8

20

Julanda af Käringsund

Herr

06:05:00

17

47

76

 

142

 

9

32

Smacken af Käringsund

Herr

06:29:01

26

48

78

 

136

 

10

52

Trotjänaren

Herr

06:31:38

28

48

78

 

134

Å

11

97

Einar Jansson

Herr

06:05:15

18

42

72

 

132

 

12

63

Doris af Gräsö

Herr

04:37:45

1

40

 

50

130

SH

13

37

Mina af Furn

Herr

05:18:07

4

43

 

50

125

 

13

87

R Lodbrok

Herr

06:40:56

31

40

80

 

125

N

15

6

Skälmen

Herr

05:34:43

10

40

58

 

124

 

15

12

Kristina

Mix

06:49:10

32

48

72

 

124

I

17

33

Maria af Gräsö

Mix

05:36:00

11

36

62

 

123

 

17

55

Gunnilsöra

Herr

06:25:25

24

39

72

 

123

 

17

75

Inger af Massum

Herr

06:34:40

29

40

76

 

123

 

17

17

Konrad

Herr

06:58:12

33

40

80

 

123

 

21

16

Alpiggen af Eckerö

Dam

07:00:12

34

47

73

 

122

DM

22

40

Olga

Herr

06:06:58

19

47

 

56

120

 

23

14

Facilis

Herr

06:12:42

20

44

 

59

119

 

24

22

Elise

Herr

06:36:56

30

41

71

 

118

 

25

5

Vinterhamn

Mix

05:26:05

7

38

 

48

115

 

26

4

Amalia

Herr

06:23:52

23

43

 

58

114

 

27

77

Emvika

Herr

06:14:10

21

38

 

60

113

9

28

38

Klara-Sofia

Herr

06:31:17

27

40

 

60

109

 

29

11

Bullerskärs Malin

Mix

04:44:36

2

22

 

49

108

 

29

49

Hunsarn af Tvärnö

Herr

04:52:30

3

24

 

50

108

 

31

34

Signil

Herr

05:47:19

13

44

 

40

107

 

32

58

Måsen

Herr

06:26:53

25

45

 

50

106

 

33

36

Zaida af Överby

Herr

05:48:16

24

35

 

48

105

 

33

10

Martha af Västanholmen

Herr

07:08:00

35

40

 

60

101

R

35

2

Nischens Maria

Herr

06:22:10

22

34

 

48

96

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*H: Snabbaste herrote.
*D: Snabbaste damrote.
*X: Snabbaste mixrote.
*E: Snabbaste veteranrote. (Båt byggd före 1974).
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*8: Bästa 1800-talsbåt.
*9: Bästa 1900-talsbåt.
*Å: Bästa Åländska båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postens pris.
*0: Överskridit maxtid.

Kla = Dam, Herr eller Mixad rote.
Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Tot = Totalt poäng.
18 = Båt poäng 1800-talsbygge.
19 = Båt poäng 1900-talsbygge.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022