POSTRODDEN

 

Resultat 2012

POSTRODDEN

 

Resultat 2012


Poststämplar Postrodd 39.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

18

19

Tot

*

1

48

Ålands haf

Herr

03:53:17

2

46

70

 

157

V

2

71

Sjuström III af Slite

Herr

04:15:22

10

48

76

 

154

 

3

24

Aspskärs Stina

Herr

04:17:00

12

42

80

 

150

8

4

46

Lasse-Maja

Herr

03:56:04

3

44

66

 

148

 

5

59

Anna Buhre

Herr

04:37:04

20

47

80

 

147

T

6

18

Margaretha af Qvarken

Herr

04:27:37

16

44

78

 

146

P

7

83

Kappas

Herr

04:38:07

21

48

77

 

144

 

8

20

Julanda af Käringsund

Herr

04:39:34

22

48

76

 

142

 

9

12

Kristina

Dam

04:49:07

24

48

77

 

136

M

10

63

Doris af Gräsö

Herr

03:48:49

1

40

 

50

134

SH

11

52

Trotjänaren

Herr

05:08:04

33

48

78

 

133

Å

12

32

Smacken af Käringsund

Herr

05:48:39

38

48

78

 

128

A

13

33

Maria af Gräsö

Herr

04:12:17

9

34

62

 

127

 

14

37

Mina af Furn

Herr

04:08:37

6

42

 

50

126

 

14

22

Elise

Herr

04:44:39

23

38

71

 

126

 

14

75

Inger af Massum

Mix

04:44:39

28

38

76

 

126

 

17

17

Konrad

Herr

05:33:19

36

40

80

 

124

 

18

91

Hanna af Telje

Herr

04:01:13

5

34

 

54

123

 

19

38

Klara Sofia

Herr

04:31:25

17

40

 

59

122

 

19

40

Olga af Käringsund

Herr

04:32:02

18

44

 

56

122

E

21

65

Gäl-Kari

Herr

04:53:17

26

29

76

 

119

 

21

16

Alpiggen af Eckerö

Dam

04:56:48

27

41

65

 

119

 

23

36

Pjukarn

Herr

04:11:57

8

37

 

48

117

 

23

77

Emvika

Herr

05:22:48

34

37

73

 

117

 

25

13

Brudhällan af Örskär

Dam

04:36:14

19

46

 

48

115

 

25

14

Facilis

Mix

04:51:10

25

41

 

59

115

I

27

2

Nischens Maria

Herr

04:11:46

7

32

 

48

113

 

28

5

Vinterhamn

Mix

04:17:58

13

37

 

48

112

 

29

97

Einar Jansson

Herr

05:05:54

31

30

72

 

111

 

30

58

Måsen

Herr

05:06:59

32

42

 

60

110

N

31

49

Hunsarn av Tvärnö

Herr

03:56:12

4

23

 

50

109

 

32

9

Edit af Gräsö

Dam

04:19:36

15

37

 

50

108

D

33

31

Laura af Gräsö

Mix

04:15:35

11

33

 

45

107

 

33

34

Signil

Herr

04:19:16

14

42

 

39

107

 

35

10

Martha

Herr

04:59:03

29

30

 

60

101

9

36

35

Ella-Brita af Fjäll

Herr

05:38:36

37

38

 

57

98

 

37

26

Tärnan

Mix

06:17:43

39

33

 

58

92

RY

38

19

Havtorn

Herr

05:05:06

30

32

 

46

88

 

39

21

Xylografen

Dam

05:23:54

35

30

 

50

85

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*H: Snabbaste herrote.
*D: Snabbaste damrote.
*X: Snabbaste mixrote.
*E: Snabbaste veteranrote. (Båt byggd före 1974).
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*8: Bästa 1800-talsbåt.
*9: Bästa 1900-talsbåt.
*Å: Bästa Åländska båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postens pris.
*0: Överskridit maxtid.

Kla = Dam, Herr eller Mixad rote.
Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Tot = Totalt poäng.
18 = Båt poäng 1800-talsbygge.
19 = Båt poäng 1900-talsbygge.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022