POSTRODDEN

 

Resultat 2006

POSTRODDEN

 

Resultat 2006


Poststämplar Postrodd 33.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl.

Nr.

Namn

Klass

Tid

T.p

K.p

1800

1900

Tot

*

1

18

Margareta af Qwarken

Herr

04:42:04

11

45

78

 

151

VP

2

83

Kappas

Herr

04:45:46

15

45

77

 

146

 

2

71

Sjuström III af Slite

Herr

04:48:39

16

45

78

 

146

 

4

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

05:07:30

27

45

80

 

137

T8

5

46

Lasse-Maja

Dam

04:12:19

3

46

53

 

136

D

5

40

Olga af Käringsund

Herr

04:27:02

5

45

 

57

136

EA

7

32

Smacken af Käringsund

Herr

05:03:11

24

42

78

 

135

N

8

20

Julanda af Käringsund

Herr

04:54:29

18

42

71

 

134

 

9

22

Elise

Herr

04:45:32

14

41

67

 

133

 

9

12

Kristina

Dam

04:59:25

20

47

67

 

133

M

11

11

Bullerskärs Malin

Herr

03:59:17

1

35

49

 

127

SH

12

29

Viola af Söderöra

Herr

04:42:30

12

39

60

 

126

 

12

10

Francilia

Herr

04:51:18

17

44

 

60

126

9

14

15

Pjunkarn af Gräsö

Herr

04:09:44

2

38

 

47

125

 

15

39

Singö

Herr

05:42:32

36

39

78

 

120

 

16

48

Ålands Haf

Herr

04:20:27

4

40

 

43

118

 

16

57

Havsfrun av Singö

Mix

04:33:02

9

38

50

 

118

I

18

41

Kelso

Herr

04:32:19

8

36

 

50

117

 

18

14

Facilis

Herr

05:02:22

22

41

 

59

117

 

20

37

Mina af Furn

Herr

04:28:15

6

38

 

45

116

 

20

2

Nischens Maria

Herr

04:29:06

7

36

 

48

116

 

22

75

Inger af Massum

Herr

05:19:15

33

39

69

 

114

 

23

97

Einar Jansson

Herr

05:09:17

28

38

64

 

113

 

24

43

Skälholms-Maja

Mix

04:45:02

13

37

49

 

112

 

25

50

Gustafwa

Herr

05:04:13

26

40

 

58

111

 

26

33

Maria af Gräsö

Herr

04:41:40

10

28

53

 

110

Y

27

65

Gäl-Kari

Mix

05:14:34

30

28

72

 

109

 

28

67

Dana-Guten

Herr

05:02:33

23

40

 

49

105

 

29

87

R. Lodbrok

Herr

05:15:02

32

35

58

 

100

 

29

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

05:21:54

35

36

60

 

100

 

31

7

Rapid Fix

Herr

05:00:54

21

32

 

49

99

 

32

85

Havsfraui af Kappelshamn

Herr

05:03:22

25

28

54

 

96

 

33

13

Brudhällan af Örskär

Dam

04:55:45

19

28

 

42

90

 

34

26

Swanhild

Herr

05:15:00

31

32

 

48

88

 

34

19

Havtorn

Herr

05:55:03

37

30

 

56

88

 

36

28

Staggskär

Mix

06:18:07

38

28

 

57

86

R

37

31

Laura af Gräsö

Mix

05:12:30

29

31

 

41

82

 

37

3

Vilja av Singö

Herr

05:20:47

34

37

 

40

82

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*H: Snabbaste herrote.
*D: Snabbaste damrote.
*X: Snabbaste mixrote.
*E: Snabbaste veteranrote. (Båt byggd före 1974).
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*8: Bästa 1800-talsbåt.
*9: Bästa 1900-talsbåt.
*Å: Bästa Åländska båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postens pris.
*0: Överskridit maxtid.

T.p = Tid placering.
K.p = Kläd poäng.
B.p = Båt poäng.
T.t = Totalt poäng.
1800 = Båt poäng 1800-talsbygge.
1900 = Båt poäng 1900-talsbygge.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022