POSTRODDEN

 

Resultat 2002

POSTRODDEN

 

Resultat 2002


Poststämplar Postrodd 29.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

81

Sjuström I af Slite

Herr

04:57:20

14

41

69

138

V

2

83

Kappas

Herr

05:24:15

24

43

75

136

TH

3

45

Lasse-Maja af Möja

Herr

04:06:40

1

34

49

130

S

3

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

05:43:30

28

44

72

130

A

5

11

Bullerskärs Malin

Herr

04:07:20

2

33

50

127

 

5

48

Ålands hav III

Herr

04:09:30

3

36

50

127

 

5

15

Pjukarn af Gräsö

Herr

05:37:55

4

34

55

127

 

5

18

Margaretha af Qvarken

Herr

04:34:45

26

43

68

127

 

9

52

Monäspasset

Herr

04:56:15

8

32

60

126

 

10

29

Viola af Söderöra

Herr

04:21:10

13

36

56

121

 

10

69

Trollstäven af Svartsö

Herr

04:49:15

18

36

61

121

 

12

37

Mina af Furn

Herr

04:38:30

6

36

48

120

 

13

49

Gotland (Nirvana)

Mix

04:55:15

11

34

54

119

 

14

41

Kelso

Herr

04:38:30

9

36

46

115

E

14

43

Skälholms-Maja

Herr

04:55:15

12

36

49

115

 

14

12

Kristina

Dam

06:04:40

33

44

62

115

M

17

10

Francilia

Herr

05:34:45

25

39

58

114

 

17

14

Facilis

Herr

05:49:35

30

41

61

114

 

19

31

Laura af Gräsö

Herr

04:28:05

7

38

40

113

 

19

34

Signil

Dam

04:41:55

10

38

43

113

D

19

75

Inger af Massum

Herr

06:18:40

35

37

69

113

 

22

95

Junkarn af Understen

Herr

04:18:30

5

36

38

111

 

22

33

Maria af Gräsö

Mix

05:07:45

21

37

53

111

 

24

91

Hanna af Telje

Herr

05:02:40

19

38

47

108

 

24

2

Nischens Maria

Herr

05:06:55

20

38

48

108

N

26

67

Dana-Guten

Herr

04:58:50

17

36

46

107

P

26

39

Singö

Herr

06:42:40

37

33

69

107

 

28

85

Havfräui av Kappelshamn

Herr

04:58:30

16

26

54

106

 

28

22

Elise

Herr

05:57:10

31

35

60

106

 

30

16

Elsa

Mix

06:01:05

32

35

60

105

 

31

3

Vilja av Singö

Dam

04:58:15

15

37

40

1045

 

31

53

Margareta Nilsdotter

Mix

08:49:30

41

34

69

104

R

33

50

Gustafwa

Herr

06:11:30

34

35

58

101

 

34

5

Vinterhamn

Mix

05:17:10

22

40

39

99

I

34

65

Gäl Kari

Herr

05:39:20

27

26

58

99

 

36

55

Gunnilsöra

Herr

05:45:10

29

32

51

96

 

37

13

Brudhällan af Örskär

Herr

05:22:15

23

34

39

92

 

37

28

Staggskär

Mix

07:36:15

40

33

57

92

 

39

97

Einar Jansson

Herr

07:00:50

38

24

51

79

 

40

19

Havtorn

Herr

06:35:10

36

15

56

77

 

41

40

Verna af Lönnelund

Herr

07:12:20

39

33

29

65

Y

-

00

Tälja

Herr

-

-

-

-

-

U


*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*H: Snabbaste herrote.
*D: Snabbaste damrote.
*X: Snabbaste mixrote.
*E: Snabbaste veteranrote. (Båt byggd före 1974).
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*8: Bästa 1800-talsbåt.
*9: Bästa 1900-talsbåt.
*Å: Bästa Åländska båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*H: Kulturhistoriskt bästa båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postens pris.
*0: Överskridit maxtid.
*U: Deltog utom tävlan.

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022