POSTRODDEN

 

Resultat 1999

POSTRODDEN

 

Resultat 1999


Poststämplar Postrodd 26.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

46

Snäckan

Herr

04:21:00

6

38

71

151

VE

2

71

Sjuström III af Slite

Herr

04:34:00

13

36

71

142

 

3

18

Margaretha af Qvarken

Herr

04:46:00

16

41

67

140

A

4

27

Tvåan af Gräsö

Herr

04:12:00

5

38

55

136

 

5

81

Sjuström I af Slite

Herr

04:44:00

14

35

65

134

 

6

48

Ålands Haf

Herr

04:06:00

3

36

50

132

 

7

45

Lasse-Maja af Möja

Herr

03:54:00

1

29

50

131

S

7

89

Hulda

Dam

04:50:00

19

30

72

131

J

9

69

Trollstäven

Herr

04:33:00

11

29

63

129

N

10

83

Kappas

Herr

05:44:00

34

38

75

127

T

11

35

Olof Pettersson

Herr

05:25:00

31

33

72

122

H

12

29

Viola af Söderöra

Herr

04:24:00

8

22

59

121

 

13

38

Klara-Sofia

Herr

04:49:00

18

33

56

119

 

14

34

Signil

Dam

04:22:00

7

35

42

118

D

14

10

Varggropen

Herr

04:44:00

15

36

49

118

 

14

14

Rosällan

Herr

05:09:00

27

29

58

118

 

17

12

Kristina

Dam

05:14:00

29

44

57

117

MP

18

37

Mina af Furn

Herr

04:26:00

9

34

43

116

 

18

32

Lapp-Arvid

Herr

05:01:00

22

31

59

116

 

18

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

05:25:00

32

32

68

116

 

21

95

Junkarn af Understen

Herr

04:12:00

4

32

39

115

 

22

15

Pjukarn af Gräsö

Herr

04:34:00

12

27

51

114

 

22

22

Elise

Herr

04:57:00

20

30

56

114

 

24

75

Inger af Massum

Herr

06:02:00

39

33

70

112

 

25

11

Bullerskärs Malin

Herr

03:57:00

2

16

46

111

 

26

33

Maria af Gräsö

Herr

05:08:00

26

26

52

110

 

26

8

Adele Mathilda

Herr

05:09:00

28

38

52

110

 

28

55

Gunnilsöra

Herr

05:02:00

23

30

49

104

 

28

43

Skälholms-Maja

Herr

05:03:00

25

30

51

104

 

30

67

Dana-Guten

Herr

04:46:00

17

28

44

103

 

31

50

Gustafwa

Herr

05:48:00

36

30

60

102

 

32

63

Amanda af Gräsö

Herr

05:00:00

21

23

50

100

 

33

65

Hanna

Herr

04:32:00

10

-

60

98

 

34

44

Ankkurinappi

Herr

05:24:00

30

27

52

97

 

35

3

Vilja av Singö

Dam

05:02:30

24

30

41

95

 

35

28

Staggskär

Mix

05:28:00

33

22

58

95

I

37

21

Xylografen

Herr

05:46:00

35

28

51

92

 

38

97

Einar Jansson

Herr

05:56:00

37

24

54

89

 

38

85

Sjövargen av Svartsö

Dam

05:56:30

38

29

50

89

 

38

6

Facilis

Herr

06:11:00

42

28

55

89

R

41

51

Lena av Björkö

Herr

06:02:00

40

19

61

88

 

42

39

Singö

Herr

06:07:00

41

20

57

84

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*E: Snabbaste veteranrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*H: Kulturhistoriskt bästa båt.
*G: Bästa nykomling.
*J: Singö hemslöjdspris.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022