POSTRODDEN

 

Resultat 1998

POSTRODDEN

 

Resultat 1998


Poststämplar Postrodd 25.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

46

Snäckan

Herr

04:29:00

11

38

71

157

VE

2

71

Sjuström III af Slite

Herr

04:23:00

7

30

71

153

 

3

18

Margaretha af Qvarken

Herr

04:34:00

13

40

66

152

AP

4

9

Piggvaren

Herr

04:44:00

22

38

76

151

T

5

83

Kappas

Herr

04:49:00

26

37

75

145

 

6

45

Lasse-Maja af Möja

Herr

04:01:00

1

28

50

141

S

7

48

Ålands Haf

Herr

04:11:00

24

34

50

140

 

8

81

Sjustöm I af Slite

Herr

04:43:00

21

36

63

137

 

9

33

Maria af Gräsö

Herr

04:29:00

10

36

52

136

 

10

27

Tvåan af Gräsö

Herr

04:36:00

15

32

53

129

 

11

75

Inger af Massum

Herr

05:04:00

34

31

70

126

 

12

91

Hanna af Telje

Herr

04:13:00

4

25

45

125

 

12

43

Skälholms-Maja

Herr

04:35:00

14

29

51

125

 

12

41

Katti af Gräsö

Herr

04:42:00

19

33

52

125

 

15

95

Junkarn af Understen

Herr

04:17:00

5

32

38

124

 

15

77

Emvika

Dam

05:13:00

41

32

74

124

 

17

11

Bullerskärs Malin

Herr

04:10:00

2

16

47

123

 

17

37

Mina af Furn

Herr

04:33:00

12

34

42

123

 

19

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

05:05:00

35

30

68

122

 

20

29

Viola af Söderöra

Herr

04:42:00

20

21

61

121

 

21

10

Varggropen

Herr

04:46:00

24

38

49

120

 

22

17

Klara

Herr

04:25:00

8

28

40

119

 

22

12

Kristina

Dam

05:05:00

36

40

56

119

DM

24

89

Hulda

Dam

05:10:00

40

27

71

117

 

25

55

Gunnilsöra

Herr

04:45:00

23

30

49

115

 

26

73

Elin af Ellan

Dam

05:15:00

43

29

69

114

 

27

22

Elise

Herr

04:56:00

30

28

59

113

 

27

38

Klara-Sofia

Herr

05:03:00

33

33

54

113

 

29

25

Ingeborg

Dam

05:57:00

54

38

67

110

O

30

27

Sjöfröken

Dam

05:07:00

37

24

63

109

N

30

35

Olof Pettersson

Herr

05:23:00

49

27

72

109

 

32

8

Adele Mathilda

Herr

05:08:00

38

37

50

108

 

33

63

Amanda af Gräsö

Herr

04:41:00

18

17

49

107

 

34

5

Vinterhamn

Herr

04:27:00

9

18

38

106

 

34

44

Ankkurinappi

Herr

04:40:00

17

13

51

106

 

34

26

Albertina af Högsåra

Herr

04:49:00

28

13

62

106

 

34

99

Gjausu

Herr

05:22:00

47

36

58

106

 

38

13

Brudhällan

Herr

04:38:00

16

25

37

105

 

38

67

Dana-Guten

Herr

04:47:00

25

28

43

105

 

38

50

Gustafwa

Herr

05:09:00

39

25

60

105

 

41

31

Ettan af Hargshamn

Herr

04:49:00

27

23

49

104

 

41

65

Hanna

Herr

04:50:00

29

15

59

104

 

41

85

Sjövargen af Svartsö

Herr

04:57:00

31

26

50

104

 

44

21

Xylografen

Herr

04:58:00

32

20

51

98

 

44

14

Arvid

Herr

05:28:00

51

37

53

98

 

46

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

05:15:00

44

32

49

96

 

47

34

Signil

Herr

04:21:00

6

-

42

95

 

47

19

Havtorn

Herr

05:22:00

48

25

59

95

 

49

4

Amalia

Dam

05:29:00

52

38

47

92

 

50

28

Staggskär

Herr

05:26:00

50

22

58

89

 

51

32

Alexandra

Herr

05:14:00

42

16

52

85

 

52

36

Rut Ida

Herr

05:16:00

45

10

57

81

 

53

51

Lena av Björkö

Herr

06:00:00

55

12

61

77

 

54

61

Hornet af Tälje

Herr

06:01:00

56

16

51

70

R

55

7

Flundran

Herr

05:34:00

53

11

52

69

 

56

97

Einar Jansson

Herr

05:19:00

46

-

52

65

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*E: Snabbaste veteranrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*O: Yngsta damrote.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022