POSTRODDEN

 

Resultat 1992

POSTRODDEN

 

Resultat 1992


Poststämplar Postrodd 19.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

18

Margaretha af Qvarken

Herr

05:50:00

7

48,0

64

159,0

V

2

77

Emvika

Herr

06:14:00

19

47,5

74

156,5

 

3

83

Kappas

Herr

06:11:00

17

40,0

75

152,0

T

4

81

Sjuström af Slite

Herr

06:05:00

15

41,5

70

150,5

 

5

69

Gustafva av Aludden

Herr

06:34:00

28

45,0

74

145,0

N

6

91

Hanna af Telje

Herr

05:23:00

2

47,5

42

144,5

 

7

48

Ålands Haf III

Herr

05:17:00

1

39,5

39

136,5

S

8

89

Hulda

Dam

07:03:00

38

42,5

72

130,5

 

9

33

Maria af Gräsö

Herr

05:52:00

9

41,5

43

129,5

 

10

39

Wentha af Ekerö

Herr

05:58:00

13

41,0

47

129,0

 

11

53

Gute-Lena af Täby

Herr

05:55:00

11

36,5

49

128,5

 

12

37

Mina af Furn

Herr

05:46:00

5

40,5

37

126,5

 

13

85

Sjövargen af Svartsö

Herr

06:02:00

14

38,0

48

126,0

 

14

27

Tvåan af Gräsö

Herr

05:48:00

6

39,0

38

125,0

 

15

34

Signil

Herr

05:24:00

3

38,5

34

124,5

A

16

11

Ella-Britta af Fjäll

Herr

06:26:00

24

37,0

57

124,0

E

16

93

Bref och Paket

Herr

06:33:00

27

38,0

59

124,0

 

18

57

Frida af Mariefred

Herr

06:18:00

21

38,0

51

122,0

 

19

6

Facilis

Dam

07:04:00

39

45,5

61

121,5

M

20

41

Katti af Gräsö

Herr

05:50:00

8

34,0

39

119,0

 

21

43

Skälholms-Maja

Herr

06:31:00

25

43,5

45

117,5

 

22

75

Inger af Massum

Herr

07:30:00

43

37,5

68

116,5

 

23

67

Dana-Guten

Herr

06:14:00

18

34,5

43

113,5

 

24

22

Elise

Herr

06:19:00

22

34,0

45

113,0

 

25

99

Gjausu

Herr

06:49:00

33

43,5

48

112,5

 

26

55

Gunnilsöra

Herr

06:17:00

20

36,0

40

110,0

 

27

65

Fanny af Waxholm

Herr

05:40:00

4

36,0

23

109,0

 

28

59

Gittan av Norrsund

Herr

06:10:00

16

33,5

48

107,5

Y

29

95

Junkarn af Understen

Herr

07:31:00

12

37,5

25

104,5

 

30

25

Singöjulle ( senare döpt till Ingeborg)

Dam

08:32:00

53

40,5

62

103,5

R

31

14

Rosällan

Herr

06:51:00

34

41,5

41

102,5

 

32

10

Lejongropen

Herr

06:32:00

26

36,0

38

102,0

 

33

44

Ankkurinappi

Herr

06:48:00

32

37,0

42

101,0

 

34

17

Klara

Herr

05:53:00

10

29,5

27

100,5

 

35

97

Einar Jansson

Herr

06:48:00

31

33,5

42

98,5

 

36

63

Postbåden

Herr

07:02:00

36

34,0

45

97,0

 

37

19

Havtorn

Herr

07:38:00

45

33,0

54

97,0

 

38

4

Bruno

Herr

06:35:00

30

39,0

32

95,0

 

38

61

Hornet af Tälje

Dam

06:54:00

35

40,0

36

95,0

 

38

30

Post-Posti

Herr

08:13:00

51

40,0

52

95,0

 

41

13

Brudhällan af Vinterhamn

Dam

06:34:00

29

36,5

31

95,5

D

42

28

Dufwan

Herr

07:02:00

37

33,0

42

92,0

 

43

12

Kristina

Dam

07:46:00

47

44,5

40

91,5

 

44

16

Alpiggen af Eckerö

Herr

06:22:00

23

44,5

26

90,5

 

44

7

Flundran

Herr

07:20:00

44

37,5

40

90,5

 

46

38

Blomman

Herr

07:50:00

48

37,5

46

89,5

 

47

40

Gamla skötbåten

Herr

07:50:00

49

33,0

51

89,0

 

48

21

Xylografen

Herr

07:14:00

40

33,0

40

87,0

 

48

42

Postineiti

Herr

07:39:00

46

40,0

39

87,0

 

49

50

Gustafwa

Herr

08:12:00

50

35,5

45

84,5

 

51

58

Kuin Elisabeth

Herr

07:37:00

44

35,5

41

83,5

 

52

2

Vendela

Herr

07:26:00

42

35,5

31

76,5

 

53

20

Babsan

Herr

08:20:00

52

-

71

73,0

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*E: Snabbaste veteranrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).
*Y: Yngsta rote.

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022