POSTRODDEN

 

Resultat 1990

POSTRODDEN

 

Resultat 1990


Poststämplar Postrodd 17.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

77

Emvika

Herr

04:22:00

16

 

 

153,5

VT

2

18

Margaretha af Qvarken

Herr

04:15:00

13

 

 

152,5

AP

3

45

Österkil'n

Herr

04:18:00

15

 

 

150,5

 

4

83

Kappas

Herr

04:44:00

27

 

 

138,0

 

5

6

Facilis

Dam

04:39:00

26

 

 

133,0

D

6

41

Katti af Gräsö

Herr

04:06:00

9

 

 

129,5

 

7

23

Dufvan

Herr

04:24:00

19

 

 

129,0

 

8

33

Maria af Gräsö

Herr

04:07:00

10

 

 

127,0

 

9

81

Sjuström af Slite

Herr

05:03:00

32

 

 

126,5

 

10

37

Mina af Furn

Herr

03:54:00

5

 

 

124,5

 

11

75

Inger af Massum

Herr

05:09:00

35

 

 

124,0

 

11

89

Hulda

Dam

05:18:00

41

 

 

124,0

 

11

15

Grisslehamn

Herr

05:22:00

43

 

 

124,0

 

14

93

Bref och Paket

Herr

04:33:00

24

 

 

123,0

 

15

27

Tvåan af Gräsö

Herr

03:57:00

6

 

 

122,5

 

16

10

Lejongropen

Herr

04:10:00

11

 

 

122,0

E

16

32

Uno II

Herr

04:22:00

17

 

 

122,0

N

18

11

Ella-Britta af Fjäll

Herr

04:53:00

28

 

 

121,5

 

19

34

Signil

Herr

04:03:00

8

 

 

119,5

 

20

36

Doris af Ekenäs

Herr

03:20:00

1

 

 

117,0

S

21

91

Hanna af Telje

Herr

03:22:00

2

 

 

116,5

 

22

85

Sjövargen af Svartsö

Herr

04:16:00

14

 

 

116,0

 

23

55

Gunnilsöra

Herr

04:14:00

12

 

 

114,0

 

23

31

Lena af Björkö

Herr

05:11:00

37

 

 

114,0

 

25

95

Junkarn af Understen

Herr

03:52:00

3

 

 

113,5

 

26

22

Elise

Herr

04:23:00

18

 

 

113,0

 

26

57

Frida af Mariefred

Herr

04:25:00

20

 

 

113,0

 

28

48

Ålands Haf II

Herr

03:53:00

4

 

 

112,5

 

29

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

04:59:00

30

 

 

112,0

 

30

51

Singö

Dam

05:48:00

47

 

 

110,5

M

31

1

Nauclera

Herr

06:15:00

51

 

 

110,5

 

32

30

Post-Posti

Herr

05:15:00

38

 

 

109,0

 

33

65

Fanny af Waxholm

Herr

03:59:00

7

 

 

108,5

 

34

8

Arvid

Herr

04:32:00

21

 

 

107,5

 

35

63

Postbåden

Herr

05:02:00

31

 

 

105,0

 

36

59

Gittan af Norrsund

Herr

04:32:00

22

 

 

103,5

 

37

26

Alma

Herr

05:58:00

50

 

 

103,0

 

38

61

Hornet af Tälje 

Herr

04:34:00

25

 

 

102,5

 

39

79

Frida

Herr

05:33:00

46

 

 

99,0

 

40

42

Postineitti

Herr

05:06:00

33

 

 

98,0

 

41

13

Brudhällan af Vinterhamn

Herr

04:56:00

29

 

 

97,5

 

42

12

Kristina

Dam

05:08:00

34

 

 

97,0

 

43

19

Havtorn

Herr

05:21:00

42

 

 

96,5

 

44

39

Wentha af Ekerö

Herr

05:24:00

44

 

 

95,5

 

45

50

Gustafwa

Herr

05:10:00

36

 

 

94,5

 

46

49

Posttomten

Herr

07:15:00

52

 

 

94,0

R

47

43

Skälholms-Maja

Dam

05:49:00

48

 

 

92,0

 

48

58

Kuin Elisabeth

Herr

05:16:00

39

 

 

91,5

 

49

28

Dufwan

Herr

05:17:00

40

 

 

91,0

 

49

16

Alpiggen af Eckerö

Herr

04:32:00

23

 

 

90,5

 

51

97

Einar Jansson

Herr

05:24:00

45

 

 

88,5

 

52

101

Läcker af Gräsö

Dam

05:49:00

49

 

 

83,0

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).
*E: Snabbaste veteranrote.

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022