POSTRODDEN

 

Resultat 1987

POSTRODDEN

 

Resultat 1987


Poststämplar Postrodd 14.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

9

Piggvaren

Herr

06:07:17

16

48

69

151

V

2

77

Emvika

Herr

06:01:59

11

48

63

150

 

3

89

Hulda

Herr

06:22:39

22

48

70

146

T

4

6

Facilis

Dam

06:03:12

12

48

57

143

D

5

1

Nauclera

Herr

06:38:12

24

48

63

137

 

6

23

Lasse-Maja af Möja

Herr

04:51:03

1

48

33

135

S

7

51

Singö

Herr

07:05:08

29

48

62

131

 

7

26

Alma

Herr

07:06:43

31

45

67

131

 

9

83

Kappas

Herr

07:15:12

35

48

67

130

 

10

15

Grisslehamn

Herr

07:14:42

34

48

64

128

 

11

5

Vinterhamn

Herr

04:51:54

2

45

31

127

 

11

34

Signil

Herr

05:38:20

5

48

34

127

 

11

75

Inger af Massum

Dam

06:58:11

28

45

60

127

 

14

37

Mina af Furn

Herr

05:48:50

8

48

36

126

 

14

93

Bref och Paket

Herr

06:12:35

19

47

48

126

 

16

41

Katti af Gräsö

Herr

05:53:06

9

48

36

125

 

17

55

Gunnilsöra

Herr

06:01:31

10

48

36

124

 

18

48

Ålands Haf II

Herr

05:24:53

4

48

29

123

 

18

33

Maria af Gräsö

Herr

06:05:54

15

47

41

123

 

20

59

Gittan av Norrsund

Herr

05:46:15

6

48

30

122

 

21

95

Junkarn af Understen

Herr

05:15:24

3

46

25

119

 

21

10

Lejongropen

Herr

06:05:14

13

48

34

119

 

21

39

Wentha af Ekerö

Herr

06:09:50

18

48

39

119

 

24

14

Amalia

Herr

06:05:45

14

47

35

118

 

25

16

Alpiggen

Herr

05:46:34

7

48

26

117

 

25

24

Skötbåt från Brändö

Herr

07:08:58

32

45

54

117

 

25

31

Lena av Björkö

Herr

07:10:31

33

48

52

117

 

28

97

Einar Jansson

Herr

06:07:55

17

42

40

115

N

29

30

Vasaloppet

Herr

07:52:29

43

48

59

114

 

30

18

Margaretha af Qvarken

Herr

06:41:12

25

48

39

112

 

31

63

Postbåden

Herr

06:44:37

26

48

39

111

 

32

43

Skälholms-Maja

Herr

06:22:06

21

45

36

110

 

32

8

Agnes av Årholma

Herr

07:15:32

36

42

54

110

 

34

19

Havtorn

Herr

07:27:43

41

48

51

108

 

35

13

Brudhällan av Vinterhamn

Dam

06:25:54

23

48

30

105

 

36

35

Olof Pettersson

Herr

08:42:44

46

38

62

104

 

37

27

Tvåan af Gräsö

Herr

06:45:17

27

44

35

102

 

37

12

Kristina

Herr

07:20:19

38

48

42

102

 

39

32

Gavelbåt från Föglö

Herr

07:44:52

42

44

49

101

 

40

46

Hilda af Äppelö

Herr

08:36:28

45

48

47

100

 

41

2

Vendela

Herr

07:06:05

30

48

31

99

 

41

28

Gustafva

Herr

07:15:20

37

48

38

99

 

43

91

Hanna af Telje

Herr

06:18:56

20

48

20

98

 

43

22

Elise

Dam

07:22:57

40

48

40

98

 

43

79

Frida

Herr

08:47:33

47

48

47

98

 

46

65

Fanny af Waxholm

Herr

08:56:23

49

45

36

82

R

47

21

Xylografen

Herr

08:48:52

48

45

32

79

 

48

87

Argo af Wermdön

Herr

08:32:17

44

32

34

72

 

49

57

Anna

Herr

07:21:23

39

-

39

50

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022