POSTRODDEN

 

Resultat 1985

POSTRODDEN

 

Resultat 1985


Poststämplar Postrodd 12.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl.

Nr.

Namn

Klass

Tid

T.p

K.p

B.p

Tot

*

1

9

Piggvaren

Herr

05:32:00

10

45

68

153

V

2

83

Kappas

Herr

05:33:00

11

48

65

152

 

3

81

Refanuten

Herr

05:20:00

6

43

61

148

 

4

77

Emvika

Herr

05:48:00

15

43

62

140

 

4

89

Hulda

Herr

05:52:00

18

41

67

140

N

6

34

Signil

Herr

05:04:00

2

48

35

134

 

7

73

Elin af Ellan

Dam

06:35:00

36

47

68

129

T

8

23

Lasse-Maja af Möja

Herr

05:08:00

3

47

32

127

 

9

75

Inger af Massum

Herr

05:56:00

22

44

53

125

 

10

1

Nauclera

Herr

06:34:00

35

47

61

123

 

11

5

Vinterhamn

Herr

04:54:00

1

37

31

122

S

11

53

Greta af Ljusterö

Herr

05:21:00

7

36

43

122

 

11

41

Katti af Gräsö

Herr

05:27:00

9

43

38

122

 

14

18

Margaretha af Qvarken

Herr

05:49:00

16

48

38

120

 

14

6

Facilis

Dam

06:27:00

33

48

55

120

 

16

3

Anna-Katarina af Singö

Herr

06:07:00

27

43

53

119

 

16

26

Alma

Herr

07:28:00

43

44

67

119

 

18

27

Tvåan af Gräsö

Herr

05:38:00

12

44

36

118

 

19

37

Mina af Furn

Herr

05:12:00

4

38

33

117

 

20

67

Korgil

Dam

05:59:00

23

48

40

115

D

20

93

Bref och Paket

Herr

06:05:00

26

48

43

115

 

22

65

Fanny af Waxholm

Herr

05:55:00

21

45

39

113

 

23

48

Ålands Haf II

Herr

05:19:00

5

38

28

111

 

23

10

Lejongropen

Herr

05:45:00

14

43

32

111

 

23

15

Grisslehamn

Dam

08:10:00

46

42

65

111

 

26

51

Singö

Herr

07:49:00

44

42

62

110

 

27

91

Hanna af Telje

Herr

05:22:00

8

46

21

109

 

28

21

Xylografen

Herr

05:53:00

19

41

31

108

 

29

33

Maria af Gräsö

Herr

06:00:00

24

39

42

107

 

29

39

Wentha af Ekerö

Herr

06:15:00

29

47

39

107

 

31

31

Elise

Herr

06:22:00

31

45

42

106

 

32

61

Hornet af Tälje

Herr

05:54:00

20

40

35

105

P

33

55

Gunnilsöra

Herr

06:13:00

28

44

38

104

 

33

4

Gudungen

Herr

06:22:00

32

44

42

104

 

35

43

Skälholms-Maja

Dam

06:02:00

25

43

34

102

 

35

30

Vasaloppet

Herr

06:41:00

38

44

46

102

 

37

95

Älfnäs

Herr

05:50:00

17

20

45

98

 

38

12

Kristina

Herr

07:15:00

42

44

42

94

 

39

13

Brudhällan av Vinterhamn

Dam

06:32:00

34

45

30

91

 

40

59

Gittan av Norrsund

Dam

06:42:00

39

43

29

83

 

41

16

Alpiggen af Eckerö

Herr

05:44:00

13

14

28

79

 

42

17

Laura af Gräsö

Herr

06:20:00

30

25

29

74

 

43

24

Skötbåt från Brändö

Herr

07:04:00

40

-

55

65

 

43

25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr

08:31:00

47

-

62

65

 

45

19

Havtorn

Herr

07:05:00

41

-

55

64

 

46

57

Anna

Herr

06:40:00

37

7

37

57

 

47

8

Babsan

Herr

08:02:00

45

-

51

56

 

48

44

Måsen

Dam

08:42:00

48

43

-

45

R

49

87

Argo af Wermdön

Herr

09:02:00

49

-

34

35

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

T.p = Tid placering.
K.p = Kläd poäng.
B.p = Båt poäng.
T.t = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022