POSTRODDEN

 

Resultat 1982

POSTRODDEN

 

Resultat 1982


Poststämplar Postrodd 9.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl.

Nr.

Namn

Kla

Tid

*

1

37

Mina af Furn

Herr

04:04:00

VS

2

34

Signil

Herr

04:07:00

 

3

5

Vinterhamn

Herr

04:09:00

 

4

23

Alma af Möja

Herr

04:14:00

 

5

27

Tvåan af Gräsö

Herr

04:18:00

 

6

53

Greta af Ljusterö

Herr

04:19:00

 

7

43

Skälhoms-Maja

Herr

04:20:00

 

8

61

Katti af Gräsö

Herr

04:22:00

 

9

33

Maria af Gräsö

Herr

04:26:00

 

10

9

Piggvaren

Herr

04:26:00

 

11

10

Lejongropen

Herr

04:27:00

 

12

59

Marie

Herr

04:29:00

 

13

17

Svickan

Herr

04:30:00

 

14

83

Selma

Herr

04:35:00

 

15

73

Elin

Herr

04:37:00

 

16

3

Anna-Katarina af Singö

Dam

04:38:00

DT

17

67

Korgil

Herr

04:41:00

 

18

57

Anna

Herr

04:44:00

 

19

12

Kristina

Herr

04:44:00

 

20

19

Havtorn

Herr

04:45:00

 

21

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

04:45:00

 

22

63

Postbåden

Herr

04:46:00

 

23

22

Elise

Herr

04:48:00

 

24

28

Gustafva

Herr

04:49:00

 

25

8

Skötbåt av gaveltyp (senare döpt till Arvid / Lapp-Arvid)

Herr

04:49:00

 

26

48

Ålands Haf

Herr

04:50:00

 

27

81

Ida

Herr

04:50:00

 

28

87

Argo af Wermdön

Herr

04:51:00

 

29

16

Meggy

Herr

04:52:00

 

30

29

Tranvik I

Herr

04:55:00

 

31

46

Aron

Herr

04:56:00

 

32

15

Securitas af Forsmark

Herr

04:56:00

 

33

45

Kelso

Dam

04:57:00

 

34

1

Nauclera

Herr

04:59:00

 

35

31

Lena av Björkö

Herr

05:01:00

 

36

21

Xylografen

Dam

05:04:00

 

37

65

Flottans slup 1

Herr

05:07:00

 

38

11

Mosse 

Herr

05:08:00

 

39

41

Marsvinet

Herr

05:10:00

 

40

13

Ella-Britt af Fjäll

Herr

05:10:00

 

41

26

Alma

Herr

05:13:00

 

42

4

Helmi af Tottesund

Herr

05:18:00

 

43

56

Ullbårr

Herr

05:19:00

 

44

89

-

Dam

05:20:00

 

45

55

Vilja

Dam

05:25:00

 

46

30

Trotjänaren

Herr

05:26:00

 

47

18

Ulrika af Qvarken

Herr

05:27:00

 

48

2

Jullen

Herr

05:28:00

 

49

51

Singö

Dam

05:28:00

 

50

69

Marinens slup 2

Herr

05:29:00

 

51

38

Skötbåt från Jurmo

Herr

05:30:00

 

52

75

Hjulia

Dam

05:32:00

 

53

7

Flundran

Herr

05:32:00

 

54

77

Köpman Holm

Herr

05:42:00

 

55

25

Österskär

Herr

05:42:00

 

56

20

Bleikon

Herr

05:49:00

 

57

49

Bakfram af Gräsö

Dam

05:51:00

 

58

44

Gudungen

Herr

06:06:00

R

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022