POSTRODDEN

 

Resultat 1980

POSTRODDEN

 

Resultat 1980


Poststämplar Postrodd 7.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl.

Nr.

Namn

Kla

Tid

*

1

5

Vinterhamn

Herr

04:41:20

VS

2

37

Mina af Furn

Herr

04:45:20

 

3

9

Piggvaren

Herr

04:47:40

 

4

27

Tvåan af Gräsö

Herr

04:48:43

 

5

34

Signil

Herr

04:49:26

 

6

53

Greta af Ljusterö

Herr

05:05:05

 

7

73

Skötbåt från Singö

Herr

05:05:45

 

8

33

Maria af Gräsö

Herr

05:12:20

 

9

65

Selma

Herr

05:13:10

 

10

15

f.d. Kron

Herr

05:16:22

 

11

35

Skötbåt från Singö

Herr

05:20:53

 

12

59

Securitas af Forsmark

Herr

05:30:10

 

13

51

Singö

Herr

05:31:29

 

14

48

Ålands Haf

Herr

05:31:43

 

15

10

Lejongropen

Herr

05:32:44

 

16

14

Amalia

Herr

05:35:03

 

17

63

Postbåden

Herr

05:36:37

 

18

8

Skötbåt av gaveltyp (senare döpt till Arvid / Lapp-Arvid)

Herr

05:40:00

 

19

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

05:40:11

 

20

42

Alma af Kärringsund

Herr

05:45:00

 

21

23

Argo af Wermdön

Herr

05:45:44

 

22

71

Stor Karin

Herr

05:48:12

T

23

28

Gustava Karolina

Herr

05:49:08

 

24

57

Tinndör

Herr

05:49:16

 

25

36

Saltvik

Herr

05:52:17

 

26

67

Korgil

Dam

05:54:14

D

27

7

Flundran

Herr

05:56:15

 

28

38

Ulla

Herr

05:56:50

 

29

13

Ella-Britt af Fjäll

Herr

06:03:55

 

30

17

Austruguten

Herr

06:04:25

 

31

22

Elise

Herr

06:04:45

 

32

61

Carolina

Herr

06:05:49

 

33

21

Xylografen

Herr

06:05:49

 

34

19

Havtorn

Herr

06:08:55

 

35

43

Vindöga

Herr

06:11:55

 

36

26

Alma

Herr

06:12:15

 

37

16

Meggy

Herr

06:14:26

 

38

49

Bakfram af Gräsö

Dam

06:15:35

 

39

29

Tranvik I

Dam

06:15:50

 

40

6

Hilda af Äppelö

Herr

06:16:20

 

41

2

Johan Stenroos

Herr

06:16:35

 

42

31

Lena av Björkö

Herr

06:17:32

 

43

32

Svenborg

Herr

06:19:49

 

44

39

Sporrong

Herr

06:27:35

 

45

45

Kelso av Väddö

Dam

06:30:16

 

46

46

Aron

Herr

06:37:55

 

47

56

Ulbårr

Herr

06:38:20

 

48

12

Sofia

Herr

06:49:45

 

49

24

Brutus

Herr

06:47:15

 

50

25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr

06:47:55

 

51

30

Trotjänaren

Herr

06:53:05

 

52

11

Mosse

Herr

06:58:10

 

53

50

Clark Gavel

Herr

07:08:44

 

54

20

Bleikon

Dam

07:14:50

 

55

40

Frida

Herr

07:25:15

 

56

55

Vilja

Dam

07:27:10

 

57

41

Marsvinet

Herr

07:28:40

 

58

4

Tilda

Herr

07:43:30

 

59

52

Grannfrun

Herr

07:44:45

 

60

18

Nöjet

Herr

07:56:50

 

61

69

Emilia

Dam

08:03:05

 

62

44

Gudungen

Dam

08:25:10

R

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.

Kla = Klass: Dam, Herr eller Mixad rote.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022