POSTRODDEN

 

Resultat 2001

POSTRODDEN

 

Resultat 2001


Poststämplar Postrodd 28.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

18

Margaretha af Qvarken

Herr

03:43:23

6

43

68

153

VA

2

71

Sjuström III af Slite

Herr

03:50:15

10

38

69

145

 

3

83

Kappas

Herr

04:21:13

26

40

75

137

T

4

45

Lasse-Maja af Möja

Herr

03:32:30

1

34

50

136

S

5

48

Ålands haf III

Herr

03:34:20

2

36

50

135

 

6

15

Pjukarn af Gräsö

Herr

03:41:35

4

33

52

129

 

6

81

Sjuström I af Slite

Herr

04:18:16

24

39

66

129

 

6

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

04:20:37

25

36

70

129

H

9

43

Skälholms-Maja

Herr

03:49:00

8

35

48

123

 

10

33

Maria af Gräsö

Mix

04:03:02

16

36

53

121

I

11

34

Signil

Dam

03:50:00

9

38

43

120

D

12

31

Laura af Gräsö

Herr

03:47:40

7

38

40

119

 

12

23

Tilda

Herr

03:57:35

13

29

55

119

EY

12

75

Inger af Massum

Herr

04:28:48

33

35

69

119

 

15

38

Klara-Sofia

Herr

04:10:50

20

33

57

118

 

15

10

Francilia

Herr

04:11:35

21

39

52

118

 

15

12

Kristina

Dam

04:30:45

34

44

60

118

M

18

95

Junkarn af Understen

Herr

03:39:05

3

33

38

117

 

18

11

Bullerskärs Malin

Herr

03:46:10

5

25

49

117

 

18

49

Nirvana

Herr

04:00:45

14

27

56

117

 

18

14

Facilis

Herr

04:23:10

28

41

56

117

 

22

41

Kelso

Herr

04:01:45

15

36

47

116

 

23

3

Vilja av Singö

Dam

03:50:31

11

37

40

114

 

24

55

Gunnilsöra

Herr

04:09:56

19

32

51

112

 

24

25

Ingeborg

Mix

04:34:06

37

34

67

112

 

26

16

Elsa

Mix

04:26:03

30

32

60

110

N

27

37

Mina af Furn

Herr

04:04:13

17

36

42

109

 

27

22

Elise

Herr

04:27:45

32

35

58

109

 

29

5

Vinterhamn

Herr

03:50:58

12

33

39

108

 

29

29

Viola af Söderöra

Herr

04:27:44

31

34

57

108

 

31

53

Margareta Nilsdotter

Mix

04:33:44

36

28

66

106

 

32

50

Gustafwa

Herr

04:33:15

35

33

58

104

 

33

39

Singö

Herr

04:44:03

41

33

63

103

 

34

85

Havsfäui av Kappelshamn

Herr

04:15:50

23

23

54

103

 

35

13

Brudhällan af Örskär

Herr

04:06:45

18

33

38

101

 

36

73

Evy Linnéa

Herr

04:21:37

27

23

56

100

 

37

87

R.Lodbrok

Herr

04:42:03

39

29

54

92

 

37

28

Staggskär

Mix

05:02:19

44

30

58

92

R

39

57

Siiri

Herr

05:02:05

43

24

62

91

 

40

97

Einar Jansson

Herr

04:38:49

38

28

52

90

 

41

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

04:43:34

40

32

49

89

 

42

4

Kitta

Herr

04:14:45

22

18

43

87

 

42

21

Xylografen

Mix

04:50:33

42

32

49

87

 

44

19

Havtorn

Herr

04:25:12

29

12

55

86

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*H: Snabbaste herrote.
*D: Snabbaste damrote.
*X: Snabbaste mixrote.
*E: Snabbaste veteranrote. (Båt byggd före 1974).
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*8: Bästa 1800-talsbåt.
*9: Bästa 1900-talsbåt.
*Å: Bästa Åländska båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*H: Kulturhistoriskt bästa båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postens pris.
*0: Överskridit maxtid.

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022