POSTRODDEN

 

Resultat 2000

POSTRODDEN

 

Resultat 2000


Poststämplar Postrodd 27.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

9

Piggvaren

Herr

05:18:00

3

39

76

145

VETH

2

83

Kappas

Herr

05:47:00

6

40

75

141

A

3

71

Sjuström III af Slite

Herr

06:08:00

11

37

69

127

 

4

48

Ålands hav III

Herr

05:10:00

2

36

51

120

 

5

19

Gäl-Kari

Herr

05:55:00

9

37

57

118

NY

6

14

Facilis

Herr

06:54:00

15

39

56

112

 

7

15

Pjukarn af Gräsö

Herr

05:27:00

4

30

53

111

 

7

75

Inger af Massum

Herr

07:20:00

24

35

68

111

 

9

77

Emvika

Mix

08:16:00

29

36

71

110

I

10

11

Bullerskärs Malin

Herr

04:47:00

1

36

42

107

S

11

37

Mina af Furn

Herr

05:42:00

5

36

42

105

 

11

97

Einar Jansson

Herr

06:35:00

14

35

52

105

 

13

29

Viola af Söderöra

Herr

07:04:00

18

32

57

103

 

14

31

Laura af Gräsö

Herr

05:54:00

8

37

40

102

 

14

8

Adele Mathilda

Herr

07:10:00

20

38

52

102

 

14

79

Gustafva af Aludden

Herr

07:33:00

28

36

62

102

 

17

91

Hanna af Telje

Herr

06:26:00

12

36

45

101

 

17

69

Trollstäven

Herr

08:30:00

30

35

64

101

R

19

28

Staggskär

Mix

07:13:00

21

31

58

100

 

19

39

Singö

Herr

07:21:00

25

32

61

100

 

19

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

07:30:00

27

36

59

100

 

22

55

Gunnilsöra

Herr

07:00:00

16

32

51

99

 

23

95

Junkarn af Understen

Herr

05:53:00

7

33

38

96

 

24

87

R.Lodbrok

Herr

07:04:00

17

29

51

95

 

24

49

Nirvana

Herr

07:04:00

19

30

52

95

 

26

33

Skälholms-Maja

Herr

07:14:00

23

33

48

90

 

27

13

Brudhällan

Herr

06:31:00

13

32

37

88

 

28

41

Kelso

Herr

06:04:00

10

15

46

83

 

29

34

Signil

Dam

07:25:00

26

35

41

82

M

30

3

Vilja av Singö

Dam

07:13:00

22

30

40

80

D

-

81

Sjuström I af Slite

Herr

-

-

-

-

-

U

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*H: Snabbaste herrote.
*D: Snabbaste damrote.
*X: Snabbaste mixrote.
*E: Snabbaste veteranrote. (Båt byggd före 1974).
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*8: Bästa 1800-talsbåt.
*9: Bästa 1900-talsbåt.
*Å: Bästa Åländska båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*H: Kulturhistoriskt bästa båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postens pris.
*0: Överskridit maxtid.
*U: Deltog utom tävlan.

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022