POSTRODDEN

 

Resultat 1989

POSTRODDEN

 

Resultat 1989


Poststämplar Postrodd 16.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

77

Emvika

Herr

04:42:00

12

48

71

164

V

2

9

Piggvaren

Herr

04:43:00

15

48

71

161

 

3

18

Margaretha af Qvarken

Herr

04:23:00

6

48

61

160

P

3

83

Kappas

Herr

04:44:00

17

48

72

160

 

5

89

Hulda

Herr

04:47:00

18

48

72

159

 

6

45

Österkil'n

Herr

05:02:00

31

48

73

147

 

7

43

Skälholms-Maja

Herr

04:25:00

7

48

45

143

 

8

73

Elin af Ellan

Dam

05:11:00

39

48

76

142

T

9

41

Katti af Gräsö

Herr

04:32:00

9

48

45

141

 

10

38

Ormen Friske

Herr

04:51:00

19

48

50

136

 

10

75

Inger af Massum

Herr

05:06:00

35

48

66

136

 

12

36

Doris af Ekenäs

Herr

03:58:00

1

48

26

135

S

12

37

Mina af Furn

Herr

04:31:00

8

48

38

135

 

14

48

Ålands Haf II

Herr

04:17:00

3

48

31

134

 

15

33

Maria af Gräsö

Herr

04:42:00

14

48

42

133

 

15

53

Greta af Ljusterö

Herr

04:51:00

20

46

50

133

 

15

17

Laura af Gräsö

Dam

04:57:00

23

48

51

133

D

15

15

Grisslehamn

Herr

05:20:00

45

48

73

133

 

19

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

04:59:00

25

47

51

130

 

20

91

Hanna af Telje

Herr

04:01:00

2

48

23

129

 

20

27

Tvåan af Gräsö

Herr

04:35:00

11

48

35

129

 

22

39

Wentha af Ekerö

Herr

04:58:00

24

48

47

128

 

23

95

Junkarn af Understen

Herr

04:23:00

5

47

27

126

 

23

34

Signil

Herr

04:42:00

13

48

34

126

 

23

85

Sjövargen af Svartsö

Herr

05:02:00

29

46

52

126

 

26

65

Fanny af Waxholm

Herr

04:19:00

4

47

25

125

 

26

63

Postbåden

Herr

04:55:00

21

48

41

125

 

26

6

Facilis

Dam

05:18:00

44

48

64

125

 

29

93

Bref och Paket

Herr

05:11:00

38

46

57

122

 

30

5

Vinterhamn

Herr

04:32:00

10

45

29

121

 

30

10

Lejongropen

Herr

05:01:00

28

48

44

121

N

32

19

Havtorn

Herr

05:14:00

41

48

55

119

 

33

55

Gunnilsöra

Herr

04:56:00

22

47

36

118

 

33

26

Alma

Dam

06:22:00

55

48

68

118

 

35

22

Elise

Herr

05:00:00

27

48

38

116

 

36

61

Hornet af Tälje

Dam

04:59:00

26

48

36

115

 

36

31

Lena av Björkö

Herr

05:33:00

47

48

59

115

 

36

1

Nauclera 

Herr

05:51:00

51

41

68

115

 

39

3

Anna-Katarina av Singö

Dam

05:30:00

47

44

60

114

 

39

25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr

06:03:00

52

46

63

114

 

41

16

Alpiggen af Eckerö

Herr

04:44:00

16

47

25

113

 

42

28

Dufwan

Herr

05:05:00

34

48

40

111

 

42

50

Gustafwa

Herr

05:08:00

36

48

42

111

 

42

79

Frida

Herr

05:32:00

48

48

54

111

 

45

24

Mikalia

Herr

05:14:00

42

48

46

109

 

46

12

Kristina

Dam

05:13:00

40

48

38

103

 

46

30

Post-Posti

Herr

06:42:00

56

48

54

103

R

48

13

Brudhällan av Vinterhamn

Dam

05:02:00

30

45

30

102

 

48

59

Gittan av Norrsund

Herr

05:05:00

33

44

34

102

 

48

49

Posttomten

Herr

06:19:00

54

47

52

102

 

51

21

Xylografen

Herr

05:15:00

43

48

39

101

 

51

97

Einar Jansson

Dam

05:27:00

46

48

42

101

 

53

29

Kelso

Herr

05:09:00

37

48

31

99

 

54

7

Flundran

Herr

05:49:00

50

46

41

94

 

55

58

Kuin Elisabeth

Herr

06:04:00

53

48

41

93

 

56

46

Ulla

Herr

05:04:00

32

-

46

71

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022