POSTRODDEN

 

Resultat 1984

POSTRODDEN

 

Resultat 1984


Poststämplar Postrodd 11.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

83

Kappas

Herr

04:31:17

13

48

65

160

V

2

9

Piggvaren

Herr

04:35:10

16

44

68

156

 

3

77

Emvika

Herr

04:41:59

19

42

68

151

 

4

23

Alma af Möja

Herr

04:16:30

6

45

46

145

 

5

34

Signil

Herr

04:09:32

3

48

37

143

 

6

69

Trollstäven

Herr

04:15:44

5

40

47

142

 

7

18

Margaretha af Qvarken

Herr

04:14:15

4

43

41

140

P

8

37

Mina af Furn

Herr

04:08:35

2

45

33

139

 

8

71

Bodekull

Herr

05:06:11

34

39

74

139

T

10

41

Katti af Gräsö

Herr

04:24:51

10

42

42

134

 

11

35

Olof Pettersson

Herr

04:46:26

22

39

56

133

 

11

73

Elin af Ellan

Dam

05:07:04

37

46

64

133

D

13

65

Fanny af Waxholm

Herr

04:27:43

11

42

38

129

 

14

55

Gunnilsöra

Herr

04:36:25

18

44

42

128

 

15

5

Vinterhamn

Herr

04:07:49

1

30

31

125

S

15

3

Anna-Katarina af Singö

Dam

05:00:37

30

38

57

125

 

17

27

Tvåan af Gräsö

Herr

04:23:16

9

35

38

124

 

18

1

Nauclera

Herr

05:04:24

32

34

61

123

 

19

53

Greta av Ljusterö

Herr

04:36:09

17

33

46

122

 

19

15

Grisslehamn

Herr

05:12:09

40

44

58

122

 

21

26

Alma

Herr

05:18:42

43

42

62

121

 

22

10

Lejongropen

Herr

04:20:57

7

36

30

119

 

22

75

Inger af Massum

Herr

05:06:25

35

42

52

119

 

24

43

Skälholms-Maja

Herr

04:29:34

12

36

34

118

 

24

33

Maria af Gräsö

Herr

04:33:03

15

31

42

118

 

26

48

Ålands Haf

Herr

04:55:18

27

33

51

117

 

27

81

Refanuten

Herr

04:21:33

8

26

38

116

 

28

39

Wentha af Ekerö

Herr

04:53:11

25

40

39

114

 

29

16

Alpiggen af Eckerö

Herr

04:47:41

23

43

26

106

 

30

51

Singö

Dam

05:11:00

39

22

62

105

 

31

61

Hornet af Tälje

Herr

04:44:44

20

25

38

103

 

32

22

Elise

Dam

05:16:05

41

41

42

102

 

33

25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr

05:45:45

53

35

59

101

 

34

12

Kristina

Dam

05:06:27

36

34

42

100

 

35

59

Gittan av Norrsund

Herr

04:32:37

14

22

31

99

 

36

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

04:58:41

28

26

40

98

 

37

20

Duvan

Herr

05:09:57

38

-

74

96

N

37

63

Postbåden

Dam

05:30:46

48

43

41

96

 

39

17

Laura af Gräsö

Herr

04:45:39

21

24

29

92

 

39

2

Jullan

Herr

05:34:23

49

31

50

92

 

41

28

Gustafva

Herr

05:24:26

45

35

40

90

 

42

19

Havtorn

Herr

04:53:07

24

-

53

89

 

42

14

Fredag

Dam

08:47:00

59

43

45

89

R

44

85

Havsfräui

Herr

04:54:08

26

-

50

84

 

44

7

Flundran

Herr

05:17:36

42

21

45

84

 

44

79

Frida

Herr

05:29:35

47

23

48

84

 

47

6

Gudungen

Dam

05:54:13

56

36

43

83

 

48

21

Xylografen

Herr

05:19:48

44

35

30

81

 

49

32

Gavelbåt från Föglö

Herr

05:05:00

33

-

48

75

 

50

49

Bakfram af Gräsö

Dam

05:52:15

55

28

41

74

 

51

46

Aron

Herr

05:00:35

29

-

42

73

 

51

29

Tranvik I

Herr

06:29:10

58

30

41

73

 

53

87

Argo af Wermdön

Herr

05:28:24

45

24

34

72

 

54

57

Anna

Herr

05:02:25

31

-

40

69

 

55

38

Julinda

Herr

05:39:27

52

-

58

66

 

56

11

Mosse

Herr

05:37:04

51

21

31

61

 

57

24

Skötbåt från Brändö

Herr

05:44:06

54

-

52

58

 

58

40

Gavelbåt

Herr

05:36:19

50

-

45

55

 

59

31

Driften af Forsmark

Herr

06:08:30

55

-

36

39

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022