POSTRODDEN

 

Resultat 1979

POSTRODDEN

 

Resultat 1979


Poststämplar Postrodd 6.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl.

Nr.

Namn

Kla

Tid

*

1

5

Vinterhamn

Herr

04:22:00

VS

2

37

Mina af Furn

Herr

04:26:00

 

3

34

Signil

Herr

04:29:00

T

4

27

Tvåan af Gräsö

Herr

04:33:00

 

5

33

Maria af Gräsö

Herr

04:35:00

 

6

38

Ulla

Herr

04:45:00

 

7

14

Amalia

Herr

04:49:00

 

8

1

Skötbåt från Singö

Herr

04:49:00

 

9

10

Lejongropen

Herr

04:51:00

 

10

51

Singö

Herr

04:55:00

 

11

8

Skötbåt av gaveltyp (senare döpt till Arvid / Lapp-Arvid)

Herr

04:56:00

 

12

53

Greta af Ljusterö

Herr

04:59:00

 

13

63

Postbåden

Herr

05:00:00

 

14

42

Alma af Kärringsund

Herr

05:03:00

 

15

19

Havtorn

Herr

05:05:00

 

16

22

Elise

Herr

05:07:00

 

17

36

Saltvik

Herr

05:08:00

 

18

49

Hallen

Herr

05:10:00

 

19

12

Sofia

Herr

05:11:00

 

20

17

Austruguten

Herr

05:11:00

 

21

52

Grannfrun

Herr

05:11:00

 

22

24

Brutus

Herr

05:18:00

 

23

46

Aron

Herr

05:19:00

 

24

57

Tinndör

Herr

05:21:00

 

25

7

Flundran

Herr

05:23:00

 

26

16

Meggy

Herr

05:24:00

 

27

55

Safira af Nordkap

Herr

05:25:00

 

28

6

Lisa

Herr

05:26:00

 

29

35

Skötbåt från Singö

Herr

05:26:00

 

30

31

Lena av Björkö

Herr

05:27:00

 

31

13

Ella-Britt af Fjäll

Herr

05:28:00

 

32

9

Piggvaren

Dam

05:28:00

D

33

4

Tilda II

Herr

05:33:00

 

34

26

Alma

Herr

05:33:00

 

35

23

Argo af Wermdön

Herr

05:34:00

 

36

20

Bleikon

Herr

05:37:00

 

37

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

05:38:00

 

38

15

Kron

Herr

05:39:00

 

39

3

Grisslehamn

Herr

05:40:00

 

40

39

Skärgården

Herr

05:41:00

 

41

56

Hillevi

Herr

05:42:00

 

42

25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr

05:48:00

 

43

28

Gustava Karolina

Herr

05:57:00

 

44

32

Måsen

Herr

05:57:00

 

45

59

Marie

Herr

05:58:00

 

46

54

Tistron

Dam

05:59:00

 

47

30

Trotjänaren

Herr

06:02:00

 

48

45

Kelso

Dam

06:04:00

 

49

50

Clark Gavel

Herr

06:04:00

 

50

11

Mosse

Herr

06:06:00

 

51

41

Marsvinet

Herr

06:18:00

 

52

21

Xylografen

Dam

06:26:00

 

53

29

Tranvik I

Dam

06:34:00

 

54

48

Skötbåt från Jurmo

Herr

06:54:00

 

55

44

Smacken

Dam

06:59:00

R

*V: Totalsegrare.
*S: Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.

Kla = Klass: Dam, Herr eller Mixad rote.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022