Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

  Enter Title 1

 

<< Tillbaka

Årets pristagare 2013

Totalsegrare 24 Aspskärs Stina
Snabbaste rote 63 Doris af Gräsö
Snabbaste herrote 63 Doris af Gräsö
Snabbaste damrote 16 Alpiggen af Eckerö
Snabbaste veteranrote 59 Anna Buhre
Räddningsplankan 10 Martha af Västanholmen
Tidsenligaste utrustade rote 59 Anna Buhre
Tidsenligaste klädsel (damer) 16 Alpiggen af Eckerö
Tidsenligaste klädsel (herrar) 71 Sjuström III af Slite
Tidsenligaste klädsel (mix) 12 Kristina
Bästa 1800-tals båt 59 Anna Buhre
Bästa 1900-talsbåt 77 Emvika
Bästa nybygge/reonverade båt 87 R Lodbrok
Posten pris 18 Margaretha af Qvarken
Bästa åländska båt  52  Trotjänaren 

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2013

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt p.
1800
Båt p.
1900
Total
poäng
1 24 Aspskärs Stina Herr 05:26:37 8 45 80 - 153
2 48 Ålands haf Herr 05:20:53 5 48 72 - 151
2 71 Sjuström III af Slite Herr 05:34:40 9 48 76 - 151
4 83 Kappas Herr 05:44:40 12 48 77 - 149
5 59 Anna Buhre Herr 06:04:25 16 48 80 - 148
6 18 Margaretha af Qvarken Herr 06:02:57 15 47 78 - 146
7 46 Lasse-Maja Herr 05:21:07 6 48 67 - 145
8 20 Julanda af Käringsund Herr 06:05:00 17 47 76 - 142
9 32 Smacken af Käringsund Herr 06:29:01 26 48 78 - 136
10 52 Trotjänaren Herr 06:31:38 28 48 78 - 134
11 97 Einar Jansson Herr 06:05:15 18 42 72 - 132
12 63 Doris af Gräsö Herr 04:37:45 1 40 - 50 130
13 37 Mina af Furn Herr 05:18:07 4 43 - 50 125
13 87 R Lodbrok Herr 06:40:56 31 40 80 - 125
15 6 Skälmen Herr 05:34:43 10 40 58 - 124
15 12 Kristina Mix 06:49:10 32 48 72 - 124
17 33 Maria af Gräsö Mix 05:36:00 11 36 62 - 123
17 55 Gunnilsöra Herr 06:25:25 24 39 72 - 123
17 75 Inger af Massum Herr 06:34:40 29 40 76 - 123
17 17 Konrad Herr 06:58:12 33 40 80 - 123
21 16 Alpiggen af Eckerö Dam 07:00:12 34 47 73 - 122
22 40 Olga Herr 06:06:58 19 47 - 56 120
23 14 Facilis Herr 06:12:42 20 44 - 59 119
24 22 Elise Herr 06:36:56 30 41 71 - 118
25 5 Vinterhamn Mix 05:26:05 7 38 - 48 115
26 4 Amalia  Herr 06:23:52 23 43 - 58 114
27 77 Emvika Herr 06:14:10 21 38 - 60 113
28 38 Klara-Sofia Herr 06:31:17 27 40 - 60 109
29 11 Bullerskärs Malin Mix 04:44:36 2 22 - 49 108
29 49 Hunsarn af Tvärnö Herr 04:52:30 3 24 - 50 108
31 34 Signil Herr 05:47:19 13 44 - 40 107
32 58 Måsen Herr 06:26:53 25 45 - 50 106
33 36 Zaida af Överby Herr 05:48:16 14 35 - 48 105
34 10 Martha af Västanholmen Herr 07:08:00 35 40 - 60 101
35 2 Nischens Maria Herr 06:22:10 22 34 - 48 96

 

 
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in