Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 71 Sjuström III af Slite
Snabbaste rote 63 Doris af Gräsö
Snabbaste herrote 63 Doris af Gräsö
Snabbaste damrote 13 Brudhällan af Örskär
Snabbaste veteranrote 40 Olga af Kärringsund
Räddningsplankan 20 Julanda af Käringsund
Tidsenligaste utrustade rote 83 Kappas
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 83 Kappas
Tidsenligaste klädsel (mix) 31 Laura af Gräsö
Bästa 1800-tals båt 27 Siiri
Bästa 1900-talsbåt 38 Klara Sofia
Bästa nybygge/reonverade båt 49 Husarn af Tvärnö
Yngsta rote 93 Bref & Paket
Posten pris 12 Kristina

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2010

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt p.
1800
Båt p.
1900
Total
poäng
1 71 Sjuström III af Slite Herr 04:16:50 5 45 76 - 153
2 83 Kappas Herr 05:01:32 14 47 77 - 147
3 24 Aspskärs Stina Herr 05:01:09 12 40 80 - 145
4 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 05:10:19 18 43 80 - 142
5 48 Ålands haf Herr 04:34:11 8 42 68 - 139
6 12 Kristina Dam 05:27:38 21 48 72 - 136
7 63 Doris af Gräsö Herr 03:53:48 1 40 - 52 133
8 40 Olga af Käringsund Herr 04:55:22 10 44 - 60 131
9 32 Smacken af Käringsund Herr 05:45:41 27 42 78 - 130
10 18 Margaretha af Qvarken Herr 06:09:18 30 44 78 - 129
11 43 Skälholms-Maja Herr 04:59:13 11 40 62 - 128
11 75 Inger af Massum Herr 05:26:38 20 36 75 - 128
11 27 Siiri Herr 05:43:38 23 38 76 - 128
14 87 R. Lodbrok Herr 05:18:23 19 38 71 - 127
15 10 Francilia Herr 05:09:42 17 46 - 60 126
16 37 Mina af Furn Herr 04:16:02 3 40 - 50 125
16 13 Brudhällan af Örskär Dam 04:48:17 9 43 - 54 125
18 97 Einar Jansson Herr 05:44:32 25 42 68 - 122
19 20 Julanda af Käringsund Herr 06:54:32 36 44 76 - 121
20 38 Klara Sofia Herr 05:09:41 16 40 - 59 120
20 16 Alpiggen af Eckerö Dam 06:23:06 31 40 74 - 120
22 22 Elise Herr 05:56:56 28 35 74 - 118
23 49 Hunsarn af Tvärnö Herr 04:16:44 4 30 - 54 117
24 14 Facilis Herr 05:29:18 22 42 - 59 116
25 91 Hanna af Telje Herr 03:59:54 2 32 - 44 114
26 31 Laura af Gräsö Mix  04:24:10  6 32 - 48 111
26 33 Maria af Gräsö Mix 04:27:49

7

27 - 54 111
28 30 Grisslehamn Herr 06:30:37 34 27 80 - 110
29 93 Berf ochPaket Herr 06:07:44 29 26 72 - 106
29 17 Konrad Herr 06:26:09 32 27 74 - 106
31 2 Nischens Maria Herr 05:04:35 15 35 - 48 105
32 26 Swanhild Herr 05:44:22 24 35 - 53 101
33 28 Staggskär Herr 06:44:45 35 39 - 58 99
34 73 Hanviks Hulda Herr 05:01:30 13 26 - 48 98
35 36 Xylografen Dam 05:44:33 26 26 - 52 89
36 44 Emvika Herr 06:28:56 33 20 - 60 84
<< Tillbaka
Årets pristagare 2010
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in