Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 24 Aspskärs Stina
Snabbaste rote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste herrote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste damrote 13 Brudhällan af Örskär
Snabbaste veteranrote 40 Olga af Kärringsund
Räddningsplankan 26 Swanhild
Tidsenligaste utrustade rote 24 Aspskärs Stina
Tidsenligaste klädsel (damer) 46 Lasse Maja
Tidsenligaste klädsel (herrar) 40 Olga af Kärringsund
Tidsenligaste klädsel (mix) 12 Kristina
Bästa 1800-tals båt 18 Margaretha af Qvarken
Bästa 1900-talsbåt 51 Lena af Björkö
Bästa nybygge/reonverade båt 24 Aspskärs Stina
Yngsta rote 31 Laura af Gräsö
Posten pris 18 Margareta af Qwarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2008

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt p.
1800
Båt p.
1900
Total
poäng
1 24 Aspskärs Stina Herr 05:36:19 4 44 80 - 151
2 83 Kappas Herr 05:41:56 5 46 77 - 149
3 71 Sjuström III af Slite Herr 06:09:28 11 46 76 - 142
4 39 Singö Herr 06:15:22 14 42 78 - 137
4 18 Margaretha af Qvarken Herr 06:28:03 17 45 78 - 137
6 20 Julanda af Käringsund Herr 06:29:34 19 45 72 - 129
7 32 Smacken af Käringsund Herr 07:01:19 25 44 78 - 128
8 40 Olga af Käringsund Herr 06:11:34 12 47 - 60 126
9 65 Gäl-Kari af Gräsö Herr 06:02:52 8 30 72 - 125
10 46 Lasse Maja Dam 06:18:26 15 47 61 - 124
11 15 Pjukarn af Gräsö Herr 05:16:45 2 41 - 49 122
11 75 Inger af Massum Mix 06:45:36 23 39 75 - 122
13 11 Bullerskärs Malin Herr 04:51:53 1 36 - 49 120
14 10 Francilia Herr 06:28:37 18 46 - 60 119
15 35 Ella-Britta af Fjäll Herr 06:08:45 10 40 - 57 118
16 33 Maria af Gräsö Herr 05:23:33 3 34 54 - 117
16 97 Einar Jansson Herr 06:30:49 20 40 66 - 117
18 37 Mina af Furn Herr 05:51:44 6 41 - 50 116
18 87 R. Lodbrok Herr 06:25:26 16 36 65 - 116
18 12 Kristina Mix 07:06:01 27 40 72 - 116
21 14 Facilis Herr 06:44:23 21 46 - 59 115
22 13 Brudhällan af Örskär Dam 06:11:54 13 47 - 48 113
23 31 Laura af Gräsö Mix 05:57:32 7 40 - 45 109
24 2 Nischens Maria Herr 06:03:28 9 36 - 48 106
25 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 06:44:47 22 36 60 - 105
26 51 Lena af Björkö Herr  07:08:54  28  40  -  60 103
27 38 Klara-Sofia Herr 06:47:59

24

34 - 59 100
27 43 Skälholms-Maja Herr 07:01:30 26 39 56 - 100
29 26 Swanhild Herr 07:30:25 29 40 - 53 93
  19 Havtorn Herr Överskridit maxtiden          
<< Tillbaka
Årets pristagare 2008
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in