Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 83 Kappas
Snabbaste rote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste herrote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste damrote 13 Brudhällan af Örskär
Snabbaste veteranrote 41 Kelso
Räddningsplankan 19 Havtorn
Tidsenligaste utrustade rote 18 Margaretha af Qvarken
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 83 Kappas
Tidsenligaste klädsel (mix) 43 Skälholms-Maja
Bästa 1800-tals båt 59 Anna Buhre af Johannelund
Bästa 1900-talsbåt 40 Olga af Käringsund
Bästa nybygge/reonverade båt 87 R. Lodbrok
Yngsta rote 31 Laura af Gräsö
Posten pris 18 Margareta af Qwarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2007

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt p.
1800
Båt p.
1900
Total
poäng
1 83 Kappas Herr 05:41:00 7 46 77 - 154
2 71 Sjuström III af Slite Herr 05:53:00 9 45 76 - 150
3 18 Margaretha af Qvarken Herr 06:30:40 24 45 78 - 137
4 48 Ålands Haf Herr 05:15:30 4 45 - 58 136
5 39 Singö Herr 06:20:00 21 40 78 - 135
6 40 Olga af Käringsund Herr 05:57:00 10 46 - 60 134
7 32 Smacken af Käringsund Herr 06:35:04 28 44 78 - 132
8 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 06:41:40 32 45 80 - 131
9 77 Emvika Mix 06:14:37 20 38 73 - 129
9 20 Julanda af Käringsund Herr 06:25:50 23 43 71 - 129
11 11 Bullerskärs Malin Herr 04:57:00 1 36 49 - 127
12 29 Viola af Söderöra Herr 06:07:27 16 40 64 - 126
13 41 Kelso Herr 05:05:00 2 36 - 50 125
13 15 Pjukarn af Gräsö Herr 05:11:00 3 40 - 49 125
13 97 Einar Jansson Herr 06:07:12 15 38 64 - 125
16 65 Gäl-Kari af Gräsö Herr 06:10:20 17 30 72 - 123
17 10 Francilia Herr 06:20:00 21 45 - 60 122
18 37 Mina af Furn Herr 05:28:00 5 38 - 50 121
18 4 Amalia Herr 06:06:30 14 39 - 58 121
20 33 Maria af Gräsö Herr 05:43:00 8 37 53 - 120
21 22 Elise Herr 06:35:16 29 43 67 - 119
22 46 Lasse-Maja Dam 06:10:28 18 47 51 - 118
23 13 Brudhällan af Örskär Dam 06:01:00 11 47 - 43 117
23 47 Garvarn af Karrelshamn Herr 06:31:00 25 44 60 - 117
23 12 Kristina Dam 06:56:00 35 47 67 - 117
26 67 Dana-Guten Herr 06:04:00 12 41 - 49 116
26 75 Inger af Massum Herr 06:37:50

30

39 69 - 116
28 35 Ella-Britta af Fjäll Herr 06:04:10 13 39 - 51 115
29 31 Laura av Gräsö Mix 05:35:00 6 38 - 41 111
29 14 Facilis Herr 06:34:18 27 41 - 59 111
31 87 R. Lodbrok Herr 06:41:15 31 36 65 - 108
32 2 Nischens Maria Herr 06:12:40 19 36 - 48 103
33 43 Skälholms-Maja Mix 06:42:15 33 39 53 - 97
34 3 Vilja av Singö Mix 06:31:25 26 26 - 40 88
34 19 Havtorn Mix 08:50:00 37 31 - 56 88
36 61 Hornet af Telje Herr 06:50:40 34 38 - 44 86
37 21 Xylografen Herr 07:47:00 36 20 - 48 70
<< Tillbaka
Årets pristagare 2007
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in