Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 81 Sjuström I af Slite
Snabbaste rote 45 Lasse-Maja af Möja
Snabbaste damrote 34 Signil
Snabbaste veteranrote 41 Kelso
Räddningsplankan 53 Margareta Nilsdotter
Tidsenligaste utrustade rote 83 Kappas
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 59 Anna Buhre af Johannelund
Tidsenligaste klädsel (mix) 5 Vinterhamn
Kulturhistoriskt bästa båt 83 Kappas
Bästa nybygge/renoverade båt 2 Nischens Maria
Yngsta rote 40 Verna af Lönnelund
Postlandskampen (Postens vandringspris) 67 Dana-Guten

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2002

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 81 Sjuström I af Slite Herr 04:57:20 14 41 69 138
2 83 Kappas Herr 05:24:15 24 43 75 136
3 45 Lasse-Maja af Möja Herr 04:06:40 1 34 49 130
3 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 05:43:30 28 44 72 130
5 11 Bullerskärs Malin Herr 04:07:20 2 33 50 127
5 48 Ålands hav III Herr 04:09:30 3 36 50 127
5 15 Pjukarn af Gräsö Herr 04:15:30 4 34 55 127
5 18 Margaretha af Qvarken Herr 05:37:55 26 43 68 127
9 52 Monäspasset Herr 04:34:45 8 32 60 126
10 29 Viola af Söderöra Herr 04:56:15 13 36 56 121
10 69 Trollstäven af Svartsö Herr 05:01:15 18 36 61 121
12 37 Mina af Furn Herr 04:21:10 6 36 48 120
13 49 Gotland (Nirvana) Mix 04:49:15 11 34 54 119
14 41 Kelso Herr 04:38:30 9 36 46 115
14 43 Skälholms-Maja Herr 04:55:15 12 36 49 115
14 12 Kristina Dam 06:04:40 33 44 62 115
17 10 Francilia Herr 05:34:45 25 39 58 114
17 14 Facilis Herr 05:49:35 30 41 61 114
19 31 Laura af Gräsö Herr 04:28:05 7 38 40 113
19 34 Signil Dam 04:41:55 10 38 43 113
19 75 Inger af Massum Herr 06:18:40 35 37 69 113
22 95 Junkarn af Understen Herr 04:18:30 5 36 38 111
22 33 Maria af Gräsö Mix 05:07:45 21 37 53 111
24 91 Hanna af Telje Herr 05:02:40 19 38 47 108
24 2 Nischens Maria Herr 05:06:55 20 38 48 108
26 67 Dana-Guten Herr 04:58:50 17 36 46 107
26 39 Singö Herr 06:42:40 37 33 69 107
28 85 Havfräui av Kappelshamn Herr 04:58:30 16 26 54 106
28 22 Elise Herr 05:57:10 31 35 60 106
30 16 Elsa Mix 06:01:05 32 35 60 105
31 3 Vilja av Singö Dam 04:58:15 15 37 40 104
31 53 Margareta Nilsdotter Mix 08:49:30 41 34 69 104
33 50 Gustafwa Herr 06:11:30 34 35 58 101
34 5 Vinterhamn Mix 05:17:10 22 40 39 99
34 65 Gäl Kari Herr 05:39:20 27 26 58 99
36 55 Gunnilsöra Herr 05:45:10 29 32 51 96
37 13 Brudhällan af Örskär Herr 05:22:15 23 34 39 92
37 28 Staggskär Mix 07:36:15 40 33 57 92
39 97 Einar Jansson Herr 07:00:50 38 24 51 79
40 19 Havtorn Herr 06:35:10 36 15 56 77
41 40 Verna af Lönnelund Herr 07:12:20 39 33 29 65
- 00 Tälja  Herr Deltog  utom tävlan    
<< Tillbaka
Årets pristagare 2002
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in