Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 18 Margaretha qf Qvarken
Snabbaste rote 45 Lasse-Maja af Möja
Snabbaste damrote 34 Signil
Snabbaste veteranrote 23 Tilda
Räddningsplankan 28 Staggskär
Tidsenligaste utrustade rote 83 Kappas
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 18 Margaretha qf Qvarken
Tidsenligaste klädsel (mix) 33 Maria af Gräsö
Kulturhistoriskt bästa båt 59 Anna Buhre af Johannelund
Bästa nybygge/renoverade båt 16 Elsa
Yngsta rote 23 Tilda
Postlandskampen (Postens vandringspris) 67 Dana-Guten

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2001

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 18 Margaretha af Qvarken Herr 03:43:23 6 43 68 153
2 71 Sjuström III af Slite Herr 03:50:15 10 38 69 145
3 83 Kappas Herr 04:21:13 26 40 75 137
4 45 Lasse-Maja af Möja Herr 03:32:30 1 34 50 136
5 48 Ålands haf III Herr 03:34:20 2 36 50 135
6 15 Pjukarn af Gräsö Herr 03:41:35 4 33 52 129
6 81 Sjuström I af Slite Herr 04:18:16 24 39 66 129
6 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 04:20:37 25 36 70 129
9 43 Skälholms-Maja Herr 03:49:00 8 35 48 123
10 33 Maria af Gräsö Mix 04:03:02 16 36 53 121
11 34 Signil Dam 03:50:00 9 38 43 120
12 31 Laura af Gräsö Herr 03:47:40 7 38 40 119
12 23 Tilda Herr 03:57:35 13 29 55 119
12 75 Inger af Massum Herr 04:28:48 33 35 69 119
15 38 Klara-Sofia Herr 04:10:50 20 33 57 118
15 10 Francilia Herr 04:11:35 21 39 52 118
15 12 Kristina Dam 04:30:45 34 44 60 118
18 95 Junkarn af Understen Herr 03:39:05 3 33 38 117
18 11 Bullerskärs Malin Herr 03:46:10 5 25 49 117
18 49 Nirvana Herr 04:00:45 14 27 56 117
18 14 Facilis Herr 04:23:10 28 41 56 117
22 41 Kelso Herr 04:01:45 15 36 47 116
23 Vilja av Singö Dam 03:50:31 11 37 40 114
24 55 Gunnilsöra Herr 04:09:56 19 32 51 112
24 25 Ingeborg Mix 04:34:06 37 34 67 112
26 16 Elsa Mix 04:26:03 30 32 60 110
27 37 Mina af Furn Herr 04:04:13 17 36 42 109
27 22 Elise Herr 04:27:45 32 35 58 109
29 5 Vinterhamn Mix 03:50:58 12 33 39 108
29 29 Viola af Söderöra Herr 04:27:44 31 34 57 108
31 53 Margareta Nilsdotter Mix 04:33:44 36 28 66 106
32 50 Gustafwa Herr 04:33:15 35 33 58 104
33 39 Singö Herr 04:44:03 41 33 63 103
34 85 Havsfäui av Kappelshamn Herr 04:15:50 23 23 54 102
35 13 Brudhällan af Örskär Herr 04:06:45 18 33 38 101
36 73 Evy Linnéa Herr 04:21:37 27 23 56 100
37 87 R.Lodbrok Herr 04:42:03 39 29 54 92
37 28 Staggskär Mix 05:02:19 44 30 58 92
39 57 Siiri Herr 05:02:05 43 24 62 91
40 97 Einar Jansson Herr 04:38:49 38 28 52 90
41 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 04:43:34 40 32 49 89
42 4 Kitta Herr 04:14:45 22 18 43 87
42 21 Xylografen Mix 04:50:33 42 32 49 87
44 19 Havtorn Herr 04:25:12 29 12 55 86
<< Tillbaka
Årets pristagare 2001
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in