Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 46 Snäckan
Snabbaste rote 45 Lasse-Maja af Möja
Snabbaste damrote 34 Signil
Snabbaste veteranrote 46 Snäckan
Räddningsplankan 6 Facilis
Tidsenligaste utrustade rote 83 Kappas
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 18 Margaretha qf Qvarken
Tidsenligaste klädsel (mix) 28 Staggskär
Kulturhistoriskt bästa båt 35 Olof Pettersson
Bästa nykomling 69 Trollstäven
Singö hemsljöds pris 89 Hulda
Postlandskampen (Postens vandringspris) 12 Kristina

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1999

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 46 Snäckan Herr 04:21:00 6 38 71 151
2 71 Sjuström III af Slite Herr 04:34:00 13 36 71 142
3 18 Margaretha af Qvarken Herr 04:46:00 16 41 67 140
4 27 Tvåan af Gräsö Herr 04:12:00 5 38 55 136
5 81 Sjuström I af Slite Herr 04:44:00 14 35 65 134
6 48 Ålands Haf Herr 04:06:00 3 36 50 132
7 45 Lasse-Maja af Möja Herr 03:54:00 1 29 50 131
7 89 Hulda Dam 04:50:00 19 30 72 131
9 69 Trollstäven Herr 04:33:00 11 29 63 129
10 83 Kappas Herr 05:44:00 34 38 75 127
11 35 Olof Pettersson Herr 05:25:00 31 33 72 122
12 29 Viola af Söderöra Herr 04:24:00 8 22 59 121
13 38 Klara-Sofia Herr 04:49:00 18 33 56 119
14 34 Signil Dam 04:22:00 7 35 42 118
14 10 Varggropen Herr 04:44:00 15 36 49 118
14 14 Rosällan Herr 05:09:00 27 29 58 118
17 12 Kristina Dam 05:14:00 29 44 57 117
18 37 Mina af Furn Herr 04:26:00 9 34 43 116
18 32 Lapp-Arvid Herr 05:01:00 22 31 59 116
18 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 05:25:00 32 32 68 116
21 95 Junkarn af Understen Herr 04:12:00 4 32 39 115
22 15 Pjukarn af Gräsö Herr 04:34:00 12 27 51 114
22 22  Elise Herr 04:57:00 20 30 56 114
24 75 Inger af Massum Herr 06:02:00 39 33 70 112
25 11 Bullerskärs Malin Herr 03:57:00 2 16 46 111
26 33 Maria af Gräsö Herr 05:08:00 26 26 52 110
26 8 Adele Mathilda Herr 05:09:00 28 38 52 110
28 55 Gunnilsöra Herr 05:02:00 23 30 49 104
28 43 Skälholms-Maja Herr 05:03:00 25 30 51 104
30 67 Dana-Guten Herr 04:46:00 17 28 44 103
31 50 Gustafwa Herr 05:48:00 36 30 60 102
32 63 Amanda af Gräsö Herr 05:00:00 21 23 50 100
33 65 Hanna Herr 04:32:00 10 - 60 98
34 44 Ankkurinappi Herr 05:24:00 30 27 52 97
35 3 Vilja av Singö Dam 05:02:30 24 30 41 95
35 28 Staggskär Mix 05:28:00 33 22 58 95
37 21 Xylografen Herr 05:46:00 35 28 51 92
38 97 Einar Jansson Herr 05:56:00 37 24 54 89
38 85 Sjövargen av Svartsö Dam 05:56:30 38 29 50 89
38 6 Facilis Dam 06:11:00 42 28 55 89
41 51 Lena av Björkö Herr 06:02:00 40 19 61 88
42 39 Singö Herr 06:07:00 41 20 57 84
<< Tillbaka
Årets pristagare 1999
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in