Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 Årets pristagare 1997

Totalsegrare 9 Piggvaren
Snabbaste rote 48 Ålands Haf
Snabbaste damrote 17 Klara
Snabbaste veteranrote 31 Ettan af Hargshamn
Räddningsplankan 75 Inger af Massum
Tidsenligaste utrustade rote 9 Piggvaren
Tidsenligaste klädsel (damer) 6 Facilis
Tidsenligaste klädsel (herrar) 14 Rosällan
Bästa nybygge/renoverade båt 26 Albertina
Yngsta rote 17 Klara
Postlandskampen (Postens vandringspris) 67 Dana-Guten

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1997

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 9 Piggvaren Herr 05:17:45 10 48,0 76 164,0
2 71 Sjuström III af Slite Herr 05:08:33 6 41,0 71 156,0
3 46 Snäckan Herr 05:23:25 12 46,0 70 154,0
4 48 Ålands Haf Herr 04:44:10 1 45,5 50 147,5
4 35 Olof Pettersson Herr 05:49:55 20 45,5 72 147,5
6 45 Lasse-Maja af Möja Herr 04:44:50 2 47,0 50 147,0
7 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 05:39:45 17 46,0 67 146,0
8 81 Sjustöm I af Slite Herr 05:27:50 14 48,0 61 145,0
9 33 Maria af Gräsö Herr 05:12:15 9 48,0 52 141,0
10 31 Ettan af Hargshamn Herr 05:09:10 7 44,5 47 134,5
11 43 Skälholms-Maja Herr 05:32:20 15 48,0 51 134,0
12 91 Hanna af Telje Herr 05:07:20 5 42,0 45 132,0
13 22 Elise Herr 06:00:50 24 48,0 54 128,0
13 89 Hulda Dam 06:33:40 41 48,0 71 128,0
15 83 Kappas Herr 07:12:15 45 46,5 75 126,5
16 10 Varggropen Herr 05:50:40 21 48,0 47 124,0
17 85 Sjövargen af Svartsö Herr 05:44:30 18 41,5 50 123,5
18 50 Gustafwa Herr 06:01:30 26 38,5 60 122,5
19 6 Facilis Dam 06:09:50 31 48,0 55 122,0
20 67 Dana-Guten Herr 05:26:13 13 41,0 43 121,0
21 99 Gjausu Herr 06:12:00 34 48,5 56 120,5
22 37 Mina af Furn Herr 05:19:20 11 39,5 41 119,5
23 12 Kristina Dam 06:12:33 35 48,0 56 119,0
24 5 Vinterhamn Herr 05:01:45 3 32,0 38 118,0
24 93 Bref och Paket Herr 06:10:50 33 42,0 59 118,0
26 8 Adele Mathilda Herr 06:03:55 28 48,0 47 117,0
26 2 Ulrika af Qvarken Herr 06:30:35 40 45,0 62 117,0
28 95 Junkarn af Understen Herr 05:11:20 8 36,5 38 116,5
29 17 Klara Dam 05:39:40 16 43,0 38 115,0
29 24 Utelia Herr 06:04:25 29 36,0 58 115,0
29 14 Rosällan Herr 06:10:44 32 48,0 49 115,0
32 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 05:44:30 19 33,5 49 113,5
33 32 Alexandra Herr 05:56:40 22 34,0 51 113,0
34 28 Staggskär Herr 06:16:00 36 38,5 59 111,5
35 38 Klara-Sofia Herr 06:09:35 30 39,0 51 110,0
36 75 Inger af Massum Herr 07:48:00 48 37,5 70 109,5
37 44 Ankkurinappi Herr 06:02:00 27 35,0 51 109,0
37 61 Hornet af Tälje Herr 06:22:05 37 45,0 51 109,0
39 55 Gunnilsöra Herr 06:01:15 25 37,0 45 107,0
40 21 Xylografen Herr 05:58:20 23 31,0 48 106,0
41 27 Tvåan af Gräsö Herr 07:16:45 46 46,0 53 103,0
42 51 Lena af Björkö Herr 07:01:50 44 33,0 62 101,0
43 26 Albertina Herr 06:49:10 42 30,0 60 98,0
44 53 Gute-Lena af Täby Herr 06:28:35 38 36,5 47 95,5
45 4 Amalia Dam 07:42:40 47 47,5 44 94,5
46 97 Einar Jansson Herr 06:51:25 43 32,5 51 90,5
47 13 Brudhällan af Gräsö Herr 06:29:50 39 37,5 37 85,5
48 34 Signil Herr 05:06:35 4 - 39 85,0
<< Tillbaka
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in