Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 77 Emvika
Snabbaste rote 45 Lasse-Maja af Möja
Snabbaste damrote 6 Facilis
Snabbaste veteranrote 46 Snäckan
Räddningsplankan 50 Gustafwa
Tidsenligaste utrustade rote 77 Emvika
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 14 Rosällan
Tidstrognaste båt 9 Piggvaren
Yngsta rote 59 Anna Buhre af Johannelund
Postlandskampen (Postens vandringspris) 91 Hanna af Tälje

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1996

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 77 Emvika Herr 04:56:00 15 48,0 74 155,0
2 46 Snäckan Herr 04:39:00 11 46,5 70 153,5
3 9 Piggvaren Herr 04:58:00 17 45,5 76 152,5
4 83 Kappas Herr 04:57:00 16 43,5 75 150,5
5 71 Sjuström III af Slite Herr 04:30:00 9 39,5 71 149,5
6 45 Lasse-Maja af Möja Herr 04:01:00 1 48,0 48 148,0
7 89 Hulda Herr 05:36:00 27 45,5 71 137,5
8 48 Ålands Haf Herr 04:05:00 2 41,0 46 136,0
9 33 Maria af Gräsö Herr 04:32:00 10 45,0 52 135,0
10 6 Facilis Dam 05:28:00 23 48,0 57 130,0
11 35 Olof Pettersson Herr 05:47:00 31 40,0 72 129,0
12 91 Hanna af Telje Herr 04:06:00 3 39,0 44 128,0
12 43 Skälholms-Maja Herr 05:02:00 18 47,0 51 128,0
14 85 Sjövargen av Svartsö Herr 04:47:00 12 38,5 50 124,5
15 27 Tvåan af Gräsö Herr 04:28:00 8 34,5 49 123,5
16 10 Varggropen Herr 05:04:00 19 48,0 45 122,0
16 38 Klara-Sofia Herr 05:26:00 22 45,5 51 122,0
16 22 Elise Herr 05:42:00 28 48,0 54 122,0
19 37 Mina af Furn Herr 04:25:00 7 39,5 41 121,5
19 53 Gute-Lena af Täby Herr 04:49:00 13 40,5 46 121,5
19 25 Ingeborg Herr 05:46:00 30 36,5 67 121,5
22 75 Inger af Massum Herr 05:54:00 34 36,5 70 120,5
22 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 06:15:00 39 44,5 67 120,5
24 17 Klara Herr 04:24:00 6 42,5 34 118,5
25 31 Ettan af Hargshamn Herr 05:06:00 20 45,0 45 118,0
26 95 Junkarn af Understen Herr 04:20:00 5 36,5 37 117,5
27 12 Kristina Dam 06:01:00 35 48,0 56 117,0
28 67 Dana-Guten Herr 04:54:00 14 39,5 43 116,5
28 73 Elin af Ellan Dam 06:28:00 42 41,5 69 116,5
30 14 Rosällan Herr 05:32:00 26 48,0 44 114,0
31 32 Alexandra Herr 05:29:00 24 36,0 51 111,0
32 55 Gunnilsöra Herr 05:15:00 21 37,0 45 109,0
33 81 Sjuström I af Slite Dam 05:50:00 32 34,0 58 108,0
34 28 Staggskär Herr 06:23:00 40 39,0 59 106,0
34 93 Berf och Paket Herr 06:25:00 41 40,0 59 106,0
36 99 Gjausu Herr 06:30:00 43 44,5 56 105,5
37 4 Amalia Dam 05:31:00 25 41,0 40 104,0
38 44 Ankkurinappi Herr 05:45:00 29 36,5 48 103,5
39 19 Havtorn Herr 06:13:00 37 36,5 55 102,5
40 61 Hornet af Tälje Herr 06:08:00 36 38,0 51 101,0
40 51 Lena af Björkö Herr 06:37:00 44 35,0 62 101,0
42 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 05:53:00 33 33,5 51 99,5
43 50 Gustafwa Herr 07:22:00 46 35,5 60 97,5
44 30 Post Posti Herr 07:05:00 45 34,0 54 91,0
45 42 Postineiti Herr 06:14:00 38 37,0 38 85,0
46 34 Signil Herr 04:23:00 4 - 33 76,0
<< Tillbaka
Årets pristagare 1996
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in