Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 77 Emvika
Snabbaste rote 45 Lasse-Maja af Möja
Snabbaste damrote 6 Facilis
Snabbaste veteranrote 6 Facilis
Räddningsplankan 13 Brudhällan
Tidsenligaste utrustade rote 77 Emvika
Tidsenligaste klädsel (damer) 6 Facilis
Tidsenligaste klädsel (herrar) 77 Emvika
Tidtrognaste båt 73 Elin af Ellan
Yngsta rote 15 Grisslehamn
Postlandskampen (Postens vandringspris) 12 Kristina

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1995

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 77 Emvika Herr 04:35:00 13 48,0 74 160,0
2 71 Sjuström III af Slite Herr 04:13:00 4 40,5 71 158,5
3 45 Lasse-Maja af Möja Herr 03:50:00 1 45,0 47 147,0
4 9 Piggvaren Herr 04:45:10 22 42,0 75 146,0
5 6 Facilis Dam 04:37:10 15 48,0 60 144,0
6 83 Kappas Herr 04:50:30 27 42,5 75 141,5
7 89 Hulda Herr 04:51:00 28 46,5 71 140,5
8 85 Sjövargen af Svartsö Herr 04:25:00 9 41,0 50 133,0
8 81 Sjuström I af Slite Herr 04:37:00 14 39,0 57 133,0
10 48 Ålands Haf III Herr 03:50:25 2 40,5 40 132,5
10 33 Maria af Gräsö Herr 04:33:00 12 41,5 52 132,5
10 57 Frida af Mariefred Herr 04:38:00 17 47,5 51 132,5
13 27 Tvåan af Gräsö Herr 04:14:00 5 37,0 49 132,0
14 39 Wentha af Ekerö Herr 04:37:20 16 44,0 52 131,0
15 12 Kristina Dam 04:49:00 24 48,0 55 130,0
16 73 Elin af Ellan Dam 05:13:20 41 41,0 75 126,0
17 75 Inger af Massum Herr 05:01:20 33 36,5 70 124,5
18 41 Katti af Gräsö Herr 04:31:00 10 41,0 42 124,0
18 10 Varggropen Herr 04:39:00 18 48,0 43 124,0
20 22 Elise Herr 04:50:00 25 46,5 51 123,5
21 37 Mina af Furn Herr 04:23:00 7 39,0 40 123,0
22 35 Olof Pettersson Herr 05:06:50 36 34,5 72 121,5
23 38 Klara-Sofia Herr 04:45:00 21 37,5 51 118,5
24 95 Junkarn af Understen Herr 04:05:00 3 35,0 34 118,0
25 46 Snäckan Herr 06:02:00 46 41,0 71 117,0
26 44 Ankkurinappi Herr 04:32:00 11 34,5 42 116,5
27 17 Klara Herr 04:24:00 8 41,0 32 116,0
28 5 Vinterhamn Herr 04:44:00 20 42,5 41 114,5
28 15 Grisslehamn Dam 05:45:00 46 35,5 74 114,5
30 18 Margaretha af Qvarken Herr 05:59:00 47 48,0 62 114,0
31 55 Gunnilsöra Herr 04:40:00 19 34,5 45 111,5
32 67 Dana-Guten Herr 04:48:00 23 39,5 43 110,5
33 28 Staggskär Herr 05:11:00 39 38,0 59 109,0
34 50 Gustafwa Herr 05:06:00 35 35,5 56 107,5
34 93 Bref och Paket Herr 05:18:10 44 41,5 59 107,5
36 99 Gjausu Herr 05:10:00 38 39,0 54 106,0
37 31 Ettan af Hargshamn Herr 05:01:00 32 42,0 43 104,0
37 19 Havtorn Herr 05:08:00 37 33,0 57 104,0
39 43 Skälholms-Maja Herr 05:18:00 43 44,5 51 103,5
40 53 Gute-Lena af Täby Herr 04:58:00 31 37,0 46 103,0
41 61 Hornet af Tälje Herr 04:50:30 26 33,5 44 102,5
42 97 Einar Jansson Herr 05:14:00 42 41,5 50 100,5
43 32 Alexandra Herr 05:03:00 34 34,0 49 100,0
44 14 Rosällan Herr 05:13:00 40 47,0 41 99,0
45 7 Flundran Dam 06:16:00 49 43,5 52 97,5
46 42 Postineiti Herr 04:52:00 29 34,5 38 94,5
47 4 Amalia Dam 04:55:00 30 31,0 39 91,0
48 21 Xylografen Herr 05:27:00 45 36,0 46 88,0
49 13 Brudhällan Herr 06:23:00 50 40,0 37 78,0
50 34 Signil Herr 04:19:00 6 - 28 73
<< Tillbaka
Årets pristagare 1995
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in