Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 9 Piggvaren
Snabbaste rote 48 Ålands Haf III
Snabbaste damrote 6 Facilis
Snabbaste veteranrote 9 Piggvaren
Räddningsplankan 30 Post-Posti
Tidsenligaste utrustade rote 83 Kappas
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 18 Margaretha af Qvarken
Tidtrognaste båt 9 Piggvaren
Bästa nybygge/renoverade båt 71 Sjuström III af Slite
Yngsta rote 81 Sjuström I af Slite
Postlandskampen (Postens vandringspris) 53 Gute-Lena af Täby

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1994

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 9 Piggvaren Herr 05:16:00 8 42,0 75 168,0
2 77 Emvika Herr 05:40:00 16 48,5 74 165,0
3 33 Maria af Gräsö Herr 05:01:00 4 45,0 53 153,0
3 18 Margaretha af Qvarken Herr 05:37:00 14 48,0 60 153,0
5 46 Snäckan Herr 05:51:00 22 46,5 67 150,5
6 71 Sjuström III af Slite Herr 05:50:30 20 41,0 69 149,0
7 83 Kappas Herr 06:05:00 32 43,5 75 145,5
8 48 Ålands Haf III Herr 04:38:00 1 43,0 39 145,0
9 91 Hanna af Telje Herr 05:29:00 11 47,0 43 138,0
10 45 Lasse-Maja af Möja Herr 04:41:00 2 36,5 41 137,5
11 43 Skälholms-Maja Herr 05:45:00 17 45,0 50 137,0
12 5 Vinterhamn Herr 04:57:00 3 42,0 37 136,0
13 23 Tilda af Gräsö Herr 05:12:00 7 44,0 39 135,0
13 73 Elin af Ellan Dam 06:18:20 39 40,0 75 135,0
15 53 Gute-Lena af Täby Herr 05:20:00 9 38,5 46 134,5
16 27 Tvåan af Gräsö Herr 05:09:00 6 38,0 43 134,0
16 35 Olof Pettersson Herr 06:15:00 36 39,0 72 134,0
16 89 Hulda Dam 06:24:00 43 47,0 71 134,0
19 57 Frida af Mariefred Herr 05:53:00 23 46,0 51 133,0
20 41 Katti af Gräsö Herr 05:34:00 12 43,0 42 132,0
21 10 Varggropen Herr 05:49:00 19 47,5 39 126,5
22 37 Mina af Furn Herr 05:39:00 15 42,0 37 123,0
23 39 Wentha af Ekerö Herr 06:05:00 30 46,0 47 122,0
24 17 Klara Herr 05:25:00 10 41,5 30 120,5
25 22 Elise Herr 06:16:00 37 47,0 51 120,0
26 31 Ettan af Hargshamn Herr 06:02:00 27 44,5 42 118,5
27 34 Signil Herr 05:03:00 5 38,0 28 117,0
27 14 Rosällan Herr 06:00:00 26 45,0 39 117,0
27 12 Kristina Dam 06:19:00 41 48,0 51 117,0
30 3 Laura af Gräsö Herr 06:03:00 28 44,5 40 115,5
30 81 Sjuström I af Slite Herr 06:10:00 35 38,5 53 115,5
30 75 Inger af Massum Herr 07:25:00 54 41,5 69 115,5
33 11 Elsa-Britta af Fjäll Herr 06:21:00 42 39,0 59 115,0
34 32 Alexandra Herr 05:51:00 21 34,5 42 114,5
35 67 Dana-Guten Herr 05:54:00 25 36,5 43 113,5
36 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 06:07:00 33 36,0 51 113,0
37 85 Sjövargen af Svartsö Herr 06:09:00 34 38,0 49 112,0
38 24 Mikalia Herr 06:04:00 29 35,5 46 111,5
39 95 Junkarn af Understen Herr 05:46:00 18 36,5 32 109,5
40 55 Gunnilsöra Herr 06:05:00 31 37,5 43 108,5
40 93 Bref och Paket Herr 06:55:00 50 42,5 57 108,5
42 65 Fanny af Waxholm Herr 05:36:00 13 38,5 23 107,5
43 50 Gustafwa Herr 06:39:00 47 38,5 55 105,5
43 1 Nauclera Herr 07:26:00 55 32,5 69 105,5
45 99 Gjausu Herr 06:33:00 45 41,5 49 104,5
46 28 Staggskär Herr 06:44:00 49 37,5 53 100,5
47 7 Flundran Herr 06:19:00 40 29,0 51 99,0
48 97 Einar Jansson Dam 07:06:00 53 33,5 48 97,5
49 19 Havtorn Herr 07:42:00 57 37,5 56 95,5
50 61 Hornet af Tälje Herr 07:03:00 52 47,5 39 93,5
51 42 Postineiti Herr 06:31:00 44 40,5 36 91,5
52 30 Post-Posti Herr 07:54:00 58 35,5 53 89,5
53 58 Kuin Elisabeth Herr 06:35:00 46 33,5 40 86,5
54 21 Xylografen Herr 07:31:00 56 36,0 44 83,0
55 6 Facilis Dam 06:17:00 38 - 60 81,0
56 44 Ankkurinappi Herr 07:01:00 51 29,5 42 79,5
57 20 Babsan Herr 06:43:00 48 - 62 73,0
58 29 Klockan Herr 05:54:00 24 - 30 65,0
<< Tillbaka
Årets pristagare 1994
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in