Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 77 Emvika
Snabbaste rote 48 Ålands Haf III
Snabbaste damrote 13 Brudhällan af Vinterhamn
Snabbaste veteranrote 10 Lejongropen
Räddningsplankan 15 Grisslehamn
Tidsenligaste utrustade rote 69 Gustafva af Aludden
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 43 Skälholms-Maja
Bästa nybygge/renoverade båt 71 Sjuström II af Slite
Yngsta rote 99 Gjausu
Postlandskampen (Postens vandringspris) 53 Gute-Lena af Täby

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1993

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 77 Emvika Herr 04:54:00 16 47,0 72 159,0
2 9 Piggvaren Herr 04:52:00 14 41,0 72 155,0
3 83 Kappas Herr 04:57:00 18 39,0 73 150,0
4 91 Hanna af Telje Herr 04:25:00 2 46,5 41 144,5
5 33 Maria af Gräsö Herr 04:46:00 9 45,5 51 143,5
5 46 Snäckan Herr 04:59:00 20 43,5 64 143,5
7 48 Ålands Haf III Herr 04:15:00 1 42,5 40 142,5
8 89 Hulda Herr 05:10:00 28 41,5 72 141,5
9 71 Sjuström II af Slite Herr 04:47:00 12 38,5 55 137,5
10 69 Gustafva af Aludden Herr 05:38:00 45 45,5 75 131,5
11 18 Margaretha af Qvarken Herr 05:16:00 31 46,0 60 131,0
12 53 Gute-Lena af Täby Herr 04:46:00 11 39,5 46 130,5
13 27 Tvåan af Gräsö Herr 04:39:00 7 41,0 40 130,0
13 43 Skälholms-Maja Herr 05:02:00 23 47,0 50 130,0
15 41 Katti af Gräsö Herr 04:46:00 10 42,0 40 128,0
16 34 Signil Herr 04:35:00 4 40,5 34 126,5
16 37 Mina af Furn Herr 04:44:00 8 41,5 37 126,5
18 85 Sjövargen af Svartsö Herr 04:56:00 17 38,5 48 125,5
19 3 Laura af Gräsö Herr 04:48:00 13 43,5 38 124,5
20 17 Klara Herr 04:36:00 5 42,0 31 124,0
20 39 Wentha af Ekerö Herr 05:06:00 25 46,0 47 124,0
22 57 Frida af Mariefred Herr 05:10:00 27 43,0 51 123,0
23 81 Sjuström af Slite Herr 05:05:00 24 36,5 53 121,5
23 25 Ingeborg Herr 05:23:00 37 37,5 65 121,5
25 5 Vinterhamn Herr 04:32:00 3 35,0 32 121,0
26 35 Olof Pettersson Herr 05:25:00 38 35,5 67 120,5
27 95 Junkarn af Understen Herr 04:37:00 6 36,5 30 116,5
28 6 Facilis Dam 05:46:00 48 48,0 60 116,0
29 15 Grisslehamn Dam 07:31:00 55 39,5 73 113,5
30 38 Klara-Sofia Herr 05:19:00 33 39,5 49 111,0
31 44 Ankkurinappi Herr 05:00:00 21 33,5 42 110,5
31 10 Lejongropen Herr 05:01:00 22 37,5 39 110,5
33 4 Bruno Herr 05:17:00 32 40,0 46 110,0
34 75 Inger af Massum Herr 05:57:00 52 36,5 69 109,5
35 55 Gunnilsöra Herr 05:10:00 26 38,0 41 109,0
36 31 Ettan af Hargshamn Herr 04:58:00 19 33,0 38 108,0
36 12 Kristina Dam 05:45:00 47 48,0 51 108,0
38 22 Elise Herr 05:22:00 36 40,5 47 107,5
39 50 Gustafwa Herr 05:31:00 42 37,0 56 107,0
40 93 Bref och Paket Herr 05:32:00 44 38,0 54 104,0
41 65 Fanny af Waxholm Herr 04:52:00 15 35,0 25 101,0
42 14 Rosällan Herr 05:29:00 41 46,5 39 100,5
43 28 Staggskär Herr 05:41:00 46 36,5 52 98,5
44 13 Brudhällan af Vinterhamn Dam 05:15:00 30 37,0 35 98,0
44 97 Einar Jansson Herr 05:26:00 40 36,0 46 98,0
46 19 Havtorn Herr 05:50:00 51 35,0 56 96,0
47 61 Hornet af Tälje Dam 05:25:00 39 38,0 39 94,0
48 42 Postineiti Herr 05:22:00 35 35,0 36 92,0
49 63 Postbåden Herr 05:32:00 43 34,0 43 90,0
49 99 Gjausu Herr 05:47:00 49 39,0 44 90,0
51 30 Post-Posti Herr 06:00:00 53 34,0 52 89,0
52 16 Gustafva af Eckerö Herr 05:14:00 29 33,0 26 86,0
53 20 Babsan Herr 05:20:00 34 - 61 83,0
53 7 Flundran Herr 06:53:00 54 32,0 49 83,0
55 8 Blomman Herr 05:49:00 50 39,5 34 79,5
<< Tillbaka
Årets pristagare 1993
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in