Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 18 Margaretha af Qvarken
Snabbaste rote 48 Ålands Haf III
Snabbaste damrote 13 Brudhällan af Vinterhamn
Snabbaste veteranrote 11 Ella-Britta af Fjäll
Räddningsplankan 25 Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)
Tidsenligaste utrustade rote 77 Emvika
Tidsenligaste klädsel (damer) 6 Facilis
Tidsenligaste klädsel (herrar) 34 Signil
Bästa nybygge/renoverade båt           69 Gustafva av Aludden
Tidstrognaste båt 83 Kappas
Yngsta rote 59 Gittan av Norrsund

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1992

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 18 Margaretha af Qvarken Herr 05:50:00 7 48,0 64 159,0
2 77 Emvika Herr 06:14:00 19 47,5 74 156,5
3 83 Kappas Herr 06:11:00 17 40,0 75 152,0
4 81 Sjuström af Slite Herr 06:05:00 15 41,5 70 150,5
5 69 Gustafva av Aludden Herr 06:34:00 28 45,0 74 145,0
6 91 Hanna af Telje Herr 05:23:00 2 47,5 42 144,5
7 48 Ålands Haf III Herr 05:17:00 1 39,5 39 136,5
8 89 Hulda Dam 07:03:00 38 42,5 72 130,5
9 33 Maria af Gräsö Herr 05:52:00 9 41,5 43 129,5
10 39 Wentha af Ekerö Herr 05:58:00 13 41,0 47 129,0
11 53 Gute-Lena af Täby Herr 05:55:00 11 36,5 49 128,5
12 37 Mina af Furn Herr 05:46:00 5 40,5 37 126,5
13 85 Sjövargen af Svartsö Herr 06:02:00 14 38,0 48 126,0
14 27 Tvåan af Gräsö Herr 05:48:00 6 39,0 38 125,0
15 34 Signil Herr 05:24:00 3 38,5 34 124,5
16 11 Ella-Britta af Fjäll Herr 06:26:00 24 37,0 57 124,0
16 93 Bref och Paket Herr 06:33:00 27 38,0 59 124,0
18 57 Frida af Mariefred Herr 06:18:00 21 38,0 51 122,0
19 6 Facilis Dam 07:04:00 39 45,5 61 121,5
20 41 Katti af Gräsö Herr 05:50:00 8 34,0 39 119,0
21 43 Skälholms-Maja Herr 06:31:00 25 43,5 45 117,5
22 75 Inger af Massum Herr 07:30:00 43 37,5 68 116,5
23 67 Dana-Guten Herr 06:14:00 18 34,5 43 113,5
24 22 Elise Herr 06:19:00 22 34,0  45  113,0
25 99 Gjausu Herr 06:49:00 33 43,5 48 112,5
26 55 Gunnilsöra Herr 06:17:00 20 36,0 40 110,0
27 65 Fanny af Waxholm Herr 05:40:00 4 36,0 23 109,0
28 59 Gittan av Norrsund Herr 06:10:00 16 33,5 48 107,5
29 95 Junkarn af Understen Herr 07:31:00 12 37,5 25 104,5
30 25 Singöjulle ( senare döpt till Ingeborg) Dam 08:32:00 53 40,5 62 103,5
31 14 Rosällan Herr 06:51:00 34 41,5 41 102,5
32 10 Lejongropen Herr 06:32:00 26 36,0 38 102,0
33 44 Ankkurinappi Herr 06:48:00 32 37,0 42 101,0
34 17 Klara Herr 05:53:00 10 29,5 27 100,5
35 97 Einar Jansson Herr 06:48:00 31 33,5 42 98,5
36 63 Postbåden Herr 07:02:00 36 34,0 45 97,0
37 19 Havtorn Herr 07:38:00 45 33,0 54 96,0
38 4 Bruno Herr 06:35:00 30 39,0 32 95,0
38 61 Hornet af Tälje Dam 06:54:00 35 40,0 36 95,0
38 30 Post-Posti Herr 08:13:00 51 40,0 52 95,0
41 13 Brudhällan af Vinterhamn Dam 06:34:00 29 36,5 31 95,5
42 28 Dufwan Herr 07:02:00 37 33,0 42 92,0
43 12 Kristina Dam 07:46:00 47 44,5 40 91,5
44 16 Alpiggen af Eckerö Herr 06:22:00 23 33,5 26 90,5
44 7 Flundran Herr 07:20:00 44 37,5 40 90,5
46 38 Blomman Herr 07:50:00 48 37,5 46 89,5
47 40 Gamla skötbåten Herr 07:50:00 49 33,0 51 89,0
48 21 Xylografen Herr 07:14:00 40 33,0 40 87,0
48 42 Postineiti Herr 07:39:00 46 40,0 39 87,0
50 50 Gustafwa Herr 08:12:00 50 35,5 45 84,5
51 58 Kuin Elisabeth Herr 07:37:00 44 32,5 41 83,5
52 2 Vendela Herr 07:26:00 42 33,5 31 76,5
53 20 Babsan Herr 08:20:00 52 - 71 73,0
<< Tillbaka
Årets pristagare 1992
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in