Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 77 Emvika
Snabbaste rote 36 Doris af Ekenäs
Snabbaste damrote 61 Hornet af Tälje
Snabbaste veteranrote 10 Lejongropen
Räddningsplankan 25 Singjulle (senare döpt till Ingeborg)
Tidsenligaste utrustade rote 77 Emvika
Tidsenligaste klädsel (damer) 6 Facilis
Tidsenligaste klädsel (herrar) 18 Margaretha af Qvarken
Bästa nybygge/renoverade båt 18 Margaretha af Qvarken
Yngsta rote 41 Katti af Gräsö
Postlandskampen (Postens vandringspris) 18 Margaretha af Qvarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1991

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 77 Emvika Herr 05:22:00 12 47,5 75 161,5
2 18 Margaretha af Qvarken Herr 05:14:00 8 48,0 69 160,0
3 83 Kappas Herr 05:26:00 15 38,0 72 146,0
4 45 Österkil'n Herr 05:36:00 24 40,5 76 143,5
5 81 Sjuström af Slite Herr 05:22:00 13 41,5 57 136,5
6 89 Hulda Dam 06:15:00 35 41,5 73 130,5
7 41 Katti af Gräsö Herr 05:20:00 10 39,5 47 127,5
8 33 Maria af Gräsö Herr 05:18:00 9 38,5 46 126,5
9 8 Inger af Massum Herr 06:03:00 30 37,0 68 126,0
10 6 Facilis Dam 06:14:00 34 42,5 66 125,5
11 15 Grisslehamn Herr 06:46:00 41 39,0 75 124,0
12 53 Gute-Lena af Täby Herr 05:23:00 14 37,5 49 123,5
12 11 Ella-Britta af Fjäll Herr 05:33:00 22 36,5 58 123,5
14 34 Signil Herr 05:04:00 4 41,0 35 123,0
15 57 Frida af Mariefred Herr 05:27:00 16 40,5 45 120,5
15 39 Wentha af Ekerö Herr 05:27:00 17 38,5 48 120,5
17 27 Tvåan af Gräsö Herr 05:10:00 5 37,5 36 119,5
18 37 Mina af Furn Herr 05:14:00 7 36,5 38 118,5
19 48 Ålands Haf II Herr 04:47:00 3 37,0 31 117,0
20 85 Sjövargen af Svartsö Herr 05:29:00 18 36,0 46 115,0
21 91 Hanna af Telje Herr 04:43:00 2 42,5 20 114,5
22 93 Berf och Paket Herr 06:08:00 32 37,0 58 114,0
23 43 Skälholms-Maja Herr 05:36:00 23 38,0 47 113,0
24 36 Doris af Ekenäs Herr 04:32:00 1 37,5 18 110,5
25 10 Lejongropen Herr 05:31:00 21 37,5 42 109,5
26 23 Dufvan Herr 05:49:00 28 43,5 42 108,5
27 95 Junkarn af Understen Herr 05:13:00 6 36,5 25 106,5
28 59 Gittan af Norrsund Herr 05:30:00 20 40,5 34 105,5
29 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 06:16:00 36 36,5 52 103,5
29 25 Singöjulle (senare döpt till Ingeborg) Herr 08:07:00 50 36,5 66 103,5
31 67 Dana-Guten Herr 05:47:00 27 33,5 45 102,5
32 22 Elise Herr 05:45:00 26 38,0 39 102,0
32 30 Post-Posti Herr 07:06:00 44 37,0 58 102,0
34 65 Fanny af Waxholm Herr 05:20:00 11 36,0 25 101,0
34 55 Gunnilsöra Herr 05:37:00 26 37,0 38 101,0
36 63 Postbåden Herr 06:07:00 31 35,5 45 100,5
37 14 Rosällan Herr 06:00:00 29 38,0 38 98,0
37 99 Gjausu Herr 06:35:00 40 39,0 48 98,0
39 49 Posttomten Herr 06:59:00 42 39,0 48 95,0
40 61 Hornet af Tälje Dam 06:14:00 33 37,5 36 91,5
40 19 Havtorn Herr 07:14:00 46 37,5 49 91,5
42 28 Dufwan Herr 06:18:00 37 39,0 38 91,0
43 12 Kristina Dam 07:04:00 43 40,5 40 88,5
44 42 Postineitti Herr 06:34:00 39 35,0 40 87,0
45 58 Kuin Elisabeth Herr 06:33:00 38 38,0 35 86,0
46 50 Gustafwa Herr 07:09:00 45 32,0 46 84,0
47 16 Alpiggen af Eckerö Herr 05:29:00 19 27,5 24 83,5
48 38 Blomman Herr 08:00:00 49 35,0 45 82,0
49 4 Bruno Herr 07:15:00 47 40,5 32 76,5
50 20 Babsan Herr 07:27:00 48 - 35 38,0
<< Tillbaka
Årets pristagare 1991
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in