Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 77 Emvika
Snabbaste rote 36 Doris af Ekenäs
Snabbaste damrote 6 Facilis
Snabbaste veteranrote 10 Lejongropen
Räddningsplankan 49 Posttomten
Tidsenligaste utrustade rote 77 Emvika
Tidsenligaste klädsel (damer) 51 Singö
Tidsenligaste klädsel (herrar) 18 Margaretha af Qvarken
Bästa nybygge/renoverade båt 32 Uno II
Postlandskampen (Postens vandringspris) 18 Margaretha af Qvarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1990

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 77

Emvika

Herr 04:22:00 16     153,5
2 18

Margaretha af Qvarken 

Herr 04:15:00 13     152,5
3 45

Österkil'n

Herr 04:18:00 15     150,5
4 83

Kappas 

Herr 04:44:00 27     138,0
5 6

Facilis 

Dam 04:39:00 26     133,0
6 41

Katti af Gräsö 

Herr 04:06:00 9     129,5
7 23

Dufvan 

Herr 04:24:00 19     129,0
8 33

Maria af Gräsö 

Herr 04:07:00 10     127,0
9 81

Sjuström af Slite 

Herr 05:03:00 32     126,5
10 37

Mina af Furn 

Herr 03:54:00 5     124,5
11 75

Inger af Massum 

Herr 05:09:00 35     124,0
11 89

Hulda 

Dam 05:18:00 41     124,0
11 15

Grisslehamn 

Herr 05:22:00 43     124,0
14 93

Bref och Paket 

Herr 04:33:00 24     123,0
15 27

Tvåan af Gräsö 

Herr 03:57:00 6     122,5
16 10

Lejongropen 

Herr 04:10:00 11     122,0
16 32

Uno II 

Herr 04:22:00 17     122,0
18 11

Ella-Britta af Fjäll 

Herr 04:53:00 28     121,5
19 34

Signil 

Herr 04:03:00 8     119,5
20 36

Doris af Ekenäs 

Herr 03:20:00 1     117,0
21 91

Hanna af Telje 

Herr 03:22:00 2     116,5
22 85

Sjövargen af Svartsö 

Herr 04:16:00 14     116,0
23 55

Gunnilsöra 

Herr 04:14:00 12     114,0
23 31

Lena af Björkö 

Herr 05:11:00 37     114,0
25 95

Junkarn af Understen 

Herr 03:52:00 3     113,5
26 22

Elise 

Herr 04:23:00 18     113,0
26 57

Frida af Mariefred 

Herr 04:25:00 20     113,0
28 48

Ålands Haf II 

Herr 03:53:00 4     112,5
29 47

Garvarn af Kappelshamn 

Herr 04:59:00 30     112,0
30 51

 Singö

Dam 05:48:00 47     110,5
30 1

Nauclera 

Herr 06:15:00 51     110,5
32 30

Post-Posti 

Herr 05:15:00 38     109,0
33 65

Fanny af Waxholm 

Herr 03:59:00 7     108,5
34 8

Arvid 

Herr 04:32:00 21     107,5
35 63

Postbåden 

Herr 05:02:00 31     105,0
36 59

Gittan af Norrsund 

Herr 04:32:00 22     103,5
37 26

Alma 

Herr 05:58:00 50     103,0
38 61

Hornet af Tälje  

Herr 04:34:00 25     102,5
39 79

Frida 

Herr 05:33:00 46     99,0
40 42

Postineitti 

Herr 05:06:00 33     98,0
41 13

Brudhällan af Vinterhamn 

Dam 04:56:00 29     97,5
42 12

Kristina 

Dam 05:08:00 34     97,0
43 19

Havtorn 

Herr 05:21:00 42     96,5
44 39

Wentha af Ekerö 

Herr 05:24:00 44     95,5
45 50

Gustafwa 

Herr 05:10:00 36     94,5
46 49

Posttomten 

Herr 07:15:00 52     94,0
47 43

Skälholms-Maja 

Dam 05:49:00 48     92,0
48 58

Kuin Elisabeth 

Herr 05:16:00 39     91,5
49 28

Dufwan 

Herr 05:17:00 40     91,0
49 16

Alpiggen af Eckerö 

Herr 04:32:00 23     90,5
51 97

Einar Jansson 

Herr 05:24:00 45     88,5
52 101

Läcker af Gräsö 

Dam 05:49:00 49     83,0
<< Tillbaka

Årets pristagare 1990

 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in