Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 77 Emvika
Snabbaste rote 36 Doris af Ekenäs
Snabbaste damrote 17 Laura af Gräsö
Räddningsplankan 30 Post-Posti
Tidsenligaste utrustade rote 73 Elin af Ellan
Bästa nybygge/renoverade båt 10 Lejongropen
Postlandskampen (Postens vandringspris) 18 Margaretha af Qvarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1989

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 77

Emvika

Herr 04:42:00 12 48  71  164
2 9

Piggvaren 

Herr 04:43:00 15 48  71  161
3 18

Margaretha af Qvarken

Herr 04:23:00 6 48  61  160
3 83

Kappas 

Herr 04:44:00 17 48  72  160
5 89

Hulda

Herr 04:47:00 18 48  72  159
6 45

Österkil'n 

Herr 05:02:00 31 48  73  147
7 43

Skälholms-Maja 

Herr 04:25:00 7 48  45  143
8 73

Elin af Ellan

Dam 05:11:00 39 48  76  142
9 41

Katti af Gräsö 

Herr 04:32:00 9 48  45  141
10 38

Ormen Friske 

Herr 04:51:00 19 48  50  136
10 75

Inger af Massum 

Herr 05:06:00 35 48  66  136
12 36

Doris af Ekenäs

Herr 03:58:00 1 48  26  135
12 37

Mina af Furn 

Herr 04:31:00 8 48  38  135
14 48

Ålands Haf II 

Herr 04:17:00 3 48  31  134
15 33

Maria af Gräsö 

Herr 04:42:00 14 48  42  133
15 53

Greta af Ljusterö 

Herr 04:51:00 20 46  50  133
15 17

Laura af Gräsö 

Dam 04:57:00 23 48 51  133
15 15

Grisslehamn 

Herr 05:20:00 45 48  73  133
19 47

Garvarn af Kappelshamn 

Herr 04:59:00 25 47  51  130
20 91

Hanna af Telje

Herr 04:01:00 2 48  23  129
20 27

Tvåan af Gräsö 

Herr 04:35:00 11 48  35  129
22 39

Wentha af Ekerö

Herr 04:58:00 24 48  47  128
23 95

Junkarn af Understen 

Herr 04:23:00 5 47  27  126
23 34

Signil 

Herr 04:42:00 13 48  34  126
23 85

Sjövargen af Svartsö 

Herr 05:02:00 29 46  52  126
26 65

Fanny af Waxholm 

Herr 04:19:00 4 47  25  125
26 63

Postbåden 

Herr 04:55:00 21 48  41  125
26 6

Facilis 

Dam 05:18:00 44 48  64  125
29 93

Bref och Paket

Herr 05:11:00 38 46  57  122
30 5

Vinterhamn

Herr 04:32:00 10 45  29  121
30 10

Lejongropen 

Herr 05:01:00 28 48  44  121
32 19

Havtorn 

Herr 05:14:00 41 48  55  119
33 55

Gunnilsöra 

Herr 04:56:00 22 47  36  118
33 26

Alma 

Dam 06:22:00 55 48  68  118
35 22

Elise

Herr 05:00:00 27 48  38  116
36 61

Hornet af Tälje 

Dam 04:59:00 26 48  36  115
36 31

Lena av Björkö 

Herr 05:33:00 49 48  59  115
36 1

Nauclera  

Herr 05:51:00 51 41  68  115
39 3

Anna-Katarina av Singö

Dam 05:30:00 47 44  60  114
39 25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg) 

Herr 06:03:00 52 46  63  114
41 16

Alpiggen af Eckerö 

Herr 04:44:00 16 47  25  113
42 28

Dufwan 

Herr 05:05:00 34 48  40  111
42 50

Gustafwa 

Herr 05:08:00 36 48  42  111
42 79

Frida 

Herr 05:32:00 48 48  54  111
45 24

Mikalia

Herr 05:14:00 42 48  46  109
46 12

Kristina 

Dam 05:13:00 40 48  38  103
46 30

Post-Posti 

Herr 06:42:00 56 48  54  103
48 13

Brudhällan av Vinterhamn 

Dam 05:02:00 30 45  30  102
48 59

Gittan av Norrsund 

Herr 05:05:00 33 44  34  102
48 49

Posttomten 

Herr 06:19:00 54 47  52  102
51 21

Xylografen 

Herr 05:15:00 43 48  39  101
51 97

Einar Jansson 

Dam 05:27:00 46 48  42  101
53 29

Kelso

Herr 05:09:00 37 48  31  99
54 7

Flundran

Herr 05:49:00 50 46  41  94
55 58

Kuin Elisabeth

Herr 06:04:00 53 48  41  93
56 46

Ulla

Herr 05:04:00 32 46  71
<< Tillbaka
Årets pristagare 1989
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in