Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

<< Tillbaka

Årets pristagare 1985

Totalsegrare 9 Piggvaren
Snabbaste rote 5 Vinterhamn
Snabbaste damrote 67 Korgil
Räddningsplankan 44 Måsen
Tidsenligaste utrustade rote 73 Elin af Ellan
Bästa nybygge/renoverade båt             89 Hulda
Postlandskampen (Finska postens vandringspris) 61 Hornet af Tälje

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1985

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 9

Piggvaren

Herr 05:32:00 10 45  68  153 
2 83

Kappas 

Herr 05:33:00 11 48  65  152 
3 81

Refanuten

Herr 05:20:00 6 43  61  148 
4 77

Emvika 

Herr 05:48:00 15 43  62  140 
4 89

Hulda

Herr 05:52:00 18 41  67  140 
6 34

Signil 

Herr 05:04:00 2 48  35  134 
7 73

Elin af Ellan 

Dam 06:35:00 36 47  68  129 
8 23

Lasse-Maja af Möja

Herr 05:08:00 3 47  32  127 
9 75

Inger af Massum 

Herr 05:56:00 22 44  53  125 
10 1

Nauclera 

Herr 06:34:00 35 47  61  123 
11 5

Vinterhamn

Herr 04:54:00 1 37  31  122 
11 53

Greta af Ljusterö

Herr 05:21:00 7 36  43  122 
11 41

Katti af Gräsö 

Herr 05:27:00 9 43  38  122 
14 18

Margaretha af Qvarken 

Herr 05:49:00 16 48  38  120 
14 6

Facilis 

Dam 06:27:00 33 48  55  120 
16 3

Anna-Katarina af Singö 

Herr 06:07:00 27 43  53  119 
16 26

Alma 

Herr 07:28:00 43 44  67  119 
18 27

Tvåan af Gräsö 

Herr 05:38:00 12 44  36  118 
19 37

Mina af Furn 

Herr 05:12:00 4 38  33  117 
20 67

Korgil

Dam 05:59:00 23 48  40  115 
20 93

Bref och Paket 

Herr 06:05:00 26 48  43  115 
22 65

Fanny af Waxholm

Herr 05:55:00 21 45  39  113 
23 48

Ålands Haf II

Herr 05:19:00 5 38  28  111 
23 10

Lejongropen 

Herr 05:45:00 14 43  32  111 
23 15

Grisslehamn

Dam 08:10:00 46 42  65  111 
26 51

Singö

Herr 07:49:00 44 42  62  110 
27 91

Hanna af Telje 

Herr 05:22:00 8 46  21  109 
28 21

Xylografen 

Herr 05:53:00 19 41  31  108 
29 33

Maria af Gräsö

Herr 06:00:00 24 39  42  107 
29 39

Wentha af Ekerö

Herr 06:15:00 29 47  39  107 
31 31

Elise

Herr 06:22:00 31 45  42  106 
32 61

Hornet af Tälje 

Herr 05:54:00 20 40  35  105 
33 55

Gunnilsöra 

Herr 06:13:00 28 44  38  104 
33 4

Gudungen

Herr 06:22:00 32 44  42  104 
35 43

Skälholms-Maja

Dam 06:02:00 25 43  34  102 
35 30

Vasaloppet 

Herr 06:41:00 38 44  46  102 
37 95

Älfnäs 

Herr 05:50:00 17 20  45  98 
38 12

Kristina 

Herr 07:15:00 42 44  42  94 
39 13

Brudhällan av Vinterhamn

Dam 06:32:00 34 45  30  91 
40 59

Gittan av Norrsund 

Dam 06:42:00 39 43  29  83 
41 16

Alpiggen af Eckerö 

Herr 05:44:00 13 14  28  79 
42 17

Laura af Gräsö

Herr 06:20:00 30 25  29  74 
43 24

Skötbåt från Brändö

Herr 07:04:00 40 55  65 
43 25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg) 

Herr 08:31:00 47 62  65 
45 19

Havtorn

Herr 07:05:00 41 55  64 
46 57

Anna 

Herr 06:40:00 37 37  57 
47 8

Babsan 

Herr 08:02:00 45 51  56 
48 44

Måsen 

Dam 08:42:00 48 43 45 
49 87

Argo af Wermdön 

Herr 09:02:00 49

-

34  35 

 

 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in