Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

<< Tillbaka

Årets pristagare 1983
Totalsegrare 9 Piggvaren
Snabbaste rote 5 Vinterhamn
Snabbaste damrote 67 Korgil
Räddningsplankan 55 Vilja
Tidsenligaste utrustade rote 30 Trorjänaren
Bästa nybygge/renoverade båt 69 Trollstäven
Postlandskampen (Postens vandringspris) 22 Elise

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1983

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 9

Piggvaren

Herr  05:11:00  10 42  60  157
2 73

Elin af Ellan 

Herr  05:37:00  19 42  67  155
3 53

Greta af Ljusterö

Herr 05:01:00  5 42 46  148
4 37

Mina af Furn 

Herr  04:51:00  2 42  33  141
5 18

Margaretha af Qvarken 

Herr  05:23:00  15 45  43  137
6 23

Alma af Möja

Herr 04:52:00  3 27  44  134
6 34

Signil 

Herr  04:58:00  4 42  31  134
6 30

Trotjänaren

Herr  06:40:00  49 45  73  134
9 22

Elise 

Herr  05:17:00  12 42  37  132
10 48

Ålands Haf 

Herr  05:39:00  20 24  60  129
11 27

Tvåan af Gräsö 

Herr  05:14:00  11 36  38  128
12 5

Vinterhamn 

Herr 04:50:00 1 30  28  127
12 1

Nauclera 

Herr  05:53:00  28 30  60  127
14 41

Katti af Gräsö 

Herr  05:05:00  7 27  40  125
15 42

Alma af Kärringsund 

Herr  05:33:00  17 24  51  123
16 39

Wentha af Ekerö

Herr 05:48:00  24 42  39  122
17 33

Maria af Gräsö 

Herr  05:18:00  13 27  40  119
17 67

Korgil 

Dam 05:47:00 23 30  47  119
19 43

Skälholms-Maja 

Herr 05:08:00  8 24  36  117
20 61

Hornet af Tälje 

Herr  05:45:00  21 30  41  115
20 47

Garvarn af Kappelshamn 

Herr  05:49:00  26 36  40  115
22 14

Amalia 

Herr  05:21:00  14 21  42  114
22 35

Olof Pettersson 

Herr  05:37:00  18 15  52  114
24 46

Aron 

Herr  05:50:00  27 33  42  113
25 20

Bleikon 

Herr  05:59:00  29 30  46  112
26 12

Kristina

Herr  05:46:00  22 27  40  110
26 26

Alma 

Herr  06:15:00  39 24  60  110
28 69

Trollstäven 

Herr  05:29:00  16 15  45  109
28 25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr  06:11:00  37 24  57  109
30 15

Grisslehamn

Dam  07:02:00  58 45  56  108
31 16

Meggy 

Herr  06:09:00  36 36  42  107
32 71

Bodekull 

Herr  06:05:00  33 27  44  103
32 24

Skötbåt från Brändö

Herr  06:13:00  38 24  52  103
34 58

Kuin Elisabeth 

Herr  06:02:00  30 27  40  102
34 3

Anna-Katarina af Singö

Dam  06:36:00  43 30  55  102
36 8

Skötbåt av gaveltyp (senare döpt till Arvid / LappArvid)

Herr  06:03:00  31 27  39  100
36 32

Gavelbåt från Föglö

Dam  06:25:00  46 36  44  100
38 59

Gittan av Norrsund  

Herr  05:03:00  6 29  97
38 57

Anna

Herr  05:48:00  25 21  36  97
38 21

Xylografen 

Herr  06:05:00  34 36  30  97
41 10

Lejongropen

Herr  05:11:00  9 30  92
41 81

Ida 

Herr  06:07:00  35 24  38 92
41 77

Köpman Holm 

Herr  06:18:00  41 27 41  92
44 31

Lena av Björkö 

Herr  06:40:00  50 30  45  90
44 4

Tilda

Herr  06:56:00  56 24  57  90
46 63

Postbåden 

Dam  06:46:00  53 36  41  89
47 49

Bakfram af Gräsö 

Dam  06:24:00  44 24  40  86
48 19

Havtorn

Herr  06:04:00  32 52  85
48 38

Julinda 

Herr  06:52:00  55 21  54  85
50 79

Skötbåt från Singö (senare döpt till Frida)

Herr  07:02:00  57 21  54  83
51 44

Gudungen 

Dam  06:41:00  51 30  38  82
52 11

Mosse 

Herr  06:18:00  40 27  29  81
53 36

Helmi af Tottesund

Dam  07:09:00  60 39 36 80
54 29

Tranvik I

Herr  06:45:00  52 27 39 79
55 7

Flundran

Herr  07:06:00  59 27 41 74
56 28

Gustafva

Herr  06:25:00  45 12 40 73
57 87

Argo af Wermdön

Herr  06:31:00  47 21 32 72
57 17

Laura af Gräsö

Herr  06:47:00  54 39 22 72
59 13

Ella-Britt af Fjäll

Herr  06:34:00  48 24 28 70
60 55

Vilja

Dam  07:54:00  61 - 41 45
- 65

Selma

Herr 06:20:00 42 Disk- kvalifi- cerad
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in