Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Snabbaste rote 5 Vinterhamn
Snabbaste damrote 67 Korgil
Räddningsplankan 44 Gudungen
Tidsenligaste utrustade rote 71 Stor Karin

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1980

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

1 5

Vinterhamn

Herr 04:41:20
2 37

Mina af Furn 

Herr 04:45:20
3 9

Piggvaren

Herr 04:47:40
4 27

Tvåan af Gräsö

Herr 04:48:43
5 34

Signil 

Herr 04:49:26
6 53

Greta af Ljusterö

Herr 05:05:05
7 73

Skötbåt från Singö

Herr 05:05:45
8 33

Maria af Gräsö

Herr 05:12:20
9 65

Selma

Herr 05:13:10
10 15

f.d. Kron

Herr 05:16:22
11 35

Skötbåt från Singö 

Herr 05:20:53
12 59

Securitas af Forsmark

Herr 05:30:10
13 51

Singö 

Herr 05:31:29
14 48

Ålands Haf

Herr 05:31:43
15 10

Lejongropen

Herr 05:32:44
16 14

Amalia

Herr 05:35:03
17 63

Postbåden 

Herr 05:36:37
18 8

Skötbåt av gaveltyp (senare döpt till Arvid / Lapp-Arvid)

Herr 05:40:00
19 47

Garvarn af Kappelshamn 

Herr 05:40:11
20 42

Alma af Kärringsund 

Herr 05:45:00
21 23

Argo af Wermdön

Herr 05:45:44
22 71

Stor Karin

Herr 05:48:12
23 28

Gustava Karolina 

Herr 05:49:08
24 57

Tinndör 

Herr 05:49:16
25 36

Saltvik 

Herr 05:52:17
26 67

Korgil

Dam 05:54:14
27 7

Flundran

Herr 05:56:15
28 38

Ulla 

Herr 05:56:50
29 13

Ella-Britt af Fjäll

Herr 06:03:55
30 17

Austruguten

Herr 06:04:25
31 22

Elise 

Herr 06:04:45
32 61

Carolina 

Herr 06:05:49
33 21

Xylografen 

Herr 06:07:20
34 19

Havtorn 

Herr 06:08:55
35 43

Vindöga 

Herr 06:11:55
36 26

Alma

Herr 06:12:15
37 16

Meggy

Herr 06:14:26
38 49

Bakfram af Gräsö 

Dam 06:15:35
39 29

Tranvik I

Dam 06:15:50
40 6

Hilda af Äppelö 

Herr 06:16:20
41 2

Johan Stenroos

Herr 06:16:35
42 31

Lena av Björkö

Herr 06:17:32
43 32

Svenborg 

Herr 06:19:49
44 39

Sporrong 

Herr 06:27:35
45 45

Kelso av Väddö

Dam 06:30:16
46 46

Aron 

Herr 06:37:55
47 56

Ulbårr 

Herr 06:38:20
48 12

Sofia 

Herr 06:49:45
49 24

Brutus 

Herr 06:47:15
50 25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr 06:47:55
51 30

Trotjänaren 

Herr 06:53:05
52 11

Mosse

Herr 06:58:10
53 50

Clark Gavel

Herr 07:08:44
54 20

Bleikon

Dam 07:14:50
55 40

Frida

Herr 07:25:15
56 55

Vilja

Dam 07:27:10
57 41

Marsvinet

Herr 07:28:40
58 4

Tilda

Herr 07:43:30
59 52

Grannfrun

Herr 07:44:45
60 18

Nöjet

Herr 07:56:50
61 69

Emilia

Dam 08:03:05
62 44

Gudungen

Dam 08:25:10
<< Tillbaka
Årets pristagare 1980
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in