Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Snabbaste rote 5 Vinterhamn
Snabbaste damrote 9 Piggvaren
Räddningsplankan 44 Smacken
Tidsenligaste utrustade rote 34 Signil

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1979

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

1 5

Vinterhamn

Herr 04:22:00
2 37

Mina af Furn 

Herr 04:26:00
3 34

Signil

Herr 04:29:00
4 27

Tvåan af Gräsö 

Herr 04:33:00
5 33

Maria af Gräsö 

Herr 04:35:00
6 38

Ulla

Herr 04:45:00
7 14

Amalia 

Herr 04:49:00
8 1

Skötbåt från Singö 

Herr 04:49:00
9 10

Lejongropen 

Herr 04:51:00
10 51

Singö

Herr 04:55:00
11 8

Skötbåt av gaveltyp (senare döpt till Arvid / Lapp-Arvid)

Herr 04:56:00
12 53

Greta af Ljusterö 

Herr 04:59:00
13 63

Postbåden 

Herr 05:00:00
14 42

Alma af Kärringsund

Herr 05:03:00
15 19

Havtorn

Herr 05:05:00
16 22

Elise

Herr 05:07:00
17 36

Saltvik 

Herr 05:08:00
18 49

Hallen

Herr 05:10:00
19 12

Sofia 

Herr 05:11:00
20 17

Austruguten 

Herr 05:11:00
21 52

Grannfrun

Herr 05:11:00
22 24

Brutus

Herr 05:18:00
23 46

Aron 

Herr 05:19:00
24 57

Tinndör 

Herr 05:21:00
25 7

Flundran

Herr 05:23:00
26 16

Meggy

Herr 05:24:00
27 55

Safira af Nordkap

Herr 05:25:00
28 6

Lisa 

Herr 05:26:00
29 35

Skötbåt från Singö

Herr 05:26:00
30 31

Lena av Björkö

Herr 05:27:00
31 13

Ella-Britt af Fjäll

Herr 05:28:00
32 9

Piggvaren 

Dam 05:28:00
33 4

Tilda II 

Herr 05:33:00
34 26

Alma 

Herr 05:33:00
35 23

Argo af Wermdön

Herr 05:34:00
36 20

Bleikon

Herr 05:37:00
37 47

Garvarn af Kappelshamn

Herr 05:38:00
38 15

Kron 

Herr 05:39:00
39 3

Grisslehamn

Herr 05:40:00
40 39

Skärgården 

Herr 05:41:00
41 56

Hillevi

Herr 05:42:00
42 25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr 05:48:00
43 28

Gustava Karolina 

Herr 05:57:00
44 32

Måsen 

Herr 05:57:00
45 59

Marie

Herr 05:58:00
46 54

Tistron 

Dam 05:59:00
47 30

Trotjänaren 

Herr 06:02:00
48 45

Kelso 

Dam 06:04:00
49 50

Clark Gavel

Herr 06:04:00
50 11

Mosse 

Herr 06:06:00
51 41

Marsvinet 

Herr 06:18:00
52 21

Xylografen

Dam 06:26:00
53 29

Tranvik I

Dam 06:34:00
54 48

Skötbåt från Jurmo

Herr 06:54:00
55 44

Smacken

Dam 06:59:00
<< Tillbaka
Årets pristagare 1979
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in