Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 89 Hulda
Snabbaste rote 91 Hanna af Telje
Snabbaste damrote 12 Kristina
Räddningsplankan 11 Mosse
Tidsenligaste utrustade rote 15 Grisslehamn
Bästa nybygge/renoverade båt             42 Posineitti

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1988

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 89

Hulda

Herr 05:07:00 16     166
2 9

Piggvaren 

Herr 05:11:00 20     161
3 45

Österkil'n

Herr 05:16:00 25     157
4 77

Emvika 

Herr 05:27:00 35     147
5 43

Skälholms-Maja

Herr 04:45:00 8     144
6 4

Hilda 

Herr 04:18:00 2     142
6 18

Margaretha af Qvarken 

Herr 05:20:00 28     142
6 51

Singö

Herr 05:22:00 30     142
9 34

Signil 

Herr 04:37:00 4     141
10 41

Katti af Gräsö 

Herr 04:49:00 11     140
10 75

Inger af Massum 

Herr 05:30:00 36     140
12 6

Facilis

Dam 05:26:00 33     139
13 83

Kappas 

Herr 05:59:00 44     138
14 37

Mina af Furn 

Herr 04:47:00 9     137
14 40

Kitta 

Herr 04:55:00 13     137
14 93

Bref och Paket 

Herr 05:23:00 31     137
17 91

Hanna af Telje 

Herr 04:11:00 1     136
17 36

Doris af Ekenäs 

Herr 04:20:00 3     136
19 10

Lejongropen 

Herr 04:48:00 10     134
19 1

Nauclera

Herr 05:45:00 41     134
21 65

Fanny af Waxholm 

Herr 04:39:00 5     131
21 5

Vinterhamn

Herr 04:40:00 6     131
21 39

Wentha af Ekerö

Herr 05:10:00 19     131
21 49

Posttomten 

Herr 05:26:10 34     131
21 31

Lena af Björkö

Herr 05:39:00 38      131
26 14

Amalia 

Herr 04:49:00 12     129
26 24

Mikalia 

Herr 05:12:30 24     129
26 15

Grisslehamn 

Herr 06:36:00 54     129
29 95

Junkarn af Understen

Herr 04:44:00 7     126
30 48

Ålands Haf II

Herr 04:58:00 14     125
30 12

Kristina

Dam 05:12:00 21     125
32 33

Maria af Gräsö 

Herr 05:17:00 27     124
33 55

Gunnilsöra 

Herr 05:12:10 22     123
34 67

Måsen

Herr 05:12:20 23     120
35 22

Elise

Herr 05:16:10 26     119
35 47

Garvarn af Kappelshamn 

Herr 05:58:00 43     119
37 19

Havtorn 

Herr 06:08:00 47     117
38 27

Tvåan af Gräsö 

Herr 05:21:00 29     116
39 59

Gittan av Norrsund

Herr 05:09:00 18     115
39 35

Olof Pettersson 

Herr 06:21:00 51     115
41 79

Frida 

Herr 06:15:00 49     114
42 63

Postbåden

Herr 05:44:00 40     111
43 13

Brudhällan av Vinterhamn

Dam 05:23:10 32     110
44 44

Månsken 

Herr 05:33:00 37     108
45 28

Dufwan

Herr 05:57:00 42     106
46 42

Postineitti 

Herr 06:03:00 46     104
47 2

Vendela 

Herr 05:40:00 39     103
47 97

Einar Jansson 

Herr 06:15:10 50     103
47 81

Ida 

Herr 06:44:00 55     103
50 17

Laura af Gräsö 

Dam 08:25:00 58     99
51 50

Gustafwa 

Herr 06:27:00 52     97
52 38

Blomman 

Herr 06:14:00 48     95
53 58

Kuin Elisabeth

Dam 06:30:00 53     94
54 8

Gavelbåt från Eckerö (senare döpt till Arvid / LappArvid)

Herr 05:06:00 15     88
55 11

Mosse

Herr 08:50:00 59     86
56 29

Kelso

Herr 06:51:00 56     85
57 53

Bylingen

Herr 07:19:00 57     82
58 16

Alpiggen af Eckerö

Herr 05:08:00 17     72
59 30

Post-Posti

Herr 06:00:00 45     67
<< Tillbaka
Årets pristagare 1988
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in